Bamyanın Yanında Ne Gider
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri

Bamyanın Yanında Ne Gider

0

Yaz sebzelerinde zeytinyağlı olarak yapılan ve içerisine kıyma , veya et koyularak farklı lezzet verdiren bamya günümüzde sıkça tercih edilen yemeklerden birisidir. Fakat bamyanın yanına ne gider ? sorusu ise ev hanımları tarafından çok merak edilen soru oluyor. Fakat bamya yemeğini seven de var sevmeyen de. Bamya genel olarak yaz ayında yapılan sebzelerden birisidir ama kış için de kurutulur ve derin dondurucuya koyularak kış mevsiminde de çıkartılıp yapılmaktadır. Peki bamyanın yanına ne gibi yemekler yapılır ? İsterseniz ona bakalım.

Pirinç Pilavı

Hem salçalı hem de domatesli olarak yapıldığı zaman bamya çok lezzetli oluyor ve yanına yakışacak en ideal yemek tabiki de pirinç pilavı oluyor. Sizler ister pirinç pilavı isterseniz de bulgur pilavı yapabilirsiniz. Eğer pirinç pilavı yapacaksanız sade yapmak yerine arpa şehriyeli yaparak daha farklı tat ortaya çıkartabilirsiniz.

Bulgur Pilavı

Bamya yemeği sulu yemek olduğundan dolayı yanına katı yemek olarak bulgur pilavını tercih etmeniz daha doğru seçenek olacaktır. İsteyenler bulgur pilavı yerine pirinç pilavını da tercih edebilir tabi. Ama bulgur pilavını yapacaksanız o zaman sade yapmak yerine domatesli yaparsanız daha lezzetli olacaktır.

Cacık

Sıcak yaz ayında bamyanın yanına yapabileceğiniz bu gibi içeceklerden biri olan cacığı seçebilirsiniz. Mesela pirinç pilavı , bamya seçimi yaptınız ve bunların yanına bir de buz gibi cacık yaparsanız o zaman harika menü oluşturmuş olursunuz.

Çorba Çeşitleri 

Her ana yemekten önce kesinlikle bir başlangıç yemeği vardır ve bu yüzden çorba çeşitlerinden birisini seçip yapabilirsiniz. Bu çorba çeşitleri ise şöyle ; mercimek çorbası , ezogelin , domates çorbası ve tarhana çorbasıdır.

Bamya yemeğine geçmeden önce sıcak ve hafif bir çorba servis ederseniz, sonrasında yemeğin lezzetini daha iyi almanıza olanak sağlayacaktır.

Karışık Salata

En son olarak ise mevsimlik olarak sebzelerin hepsini bir araya getirerek sofranın ortasına uyacak şekilde karışık salata yapıp servis edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap