Operada Gizli Sekme Nasıl Açılır ? Kısayol Var Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Operada Gizli Sekme Nasıl Açılır ? Kısayol Var Mı ?

Her modern tarayıcının arama geçmişinin kaydedilmediği bir modu vardır – Opera da bir istisna değildir. Bu işlev “gizli sekme veya gizli mod” olarak adlandırılır ve kolayca etkinleştirilebilir. Peki operada gizli sekme nasıl açılır?  merak ediyor musunuz? O halde yazımızı okumaya devam edin.

Operada Gizli Sekme Nasıl Açılır

Opera: Üç Tıklama İle Gizli Modu Başlatın

Opera’da gizli gezinti ya yeni bir pencerede ya da yeni bir sekmede gerçekleşir. Gizli tarama ile tarama geçmişiniz kaydedilmez. Böylece daha sonra geçmişinizde görünmesini istemediğiniz sayfaları ziyaret edebilirsiniz. Özel modu sadece üç fare tıklamasıyla veya özellikle hızlı bir şekilde bir tuş kombinasyonuyla başlatabilirsiniz:

  • Opera’da, sol üstteki “Opera” adlı menü sembolüne tıklayın.
  • Orada “Pencereler ve Sekmeler “i seçin.
  • “Yeni özel sekme” veya “Yeni özel pencere “yi seçin.
  • Alternatif olarak, [Ctrl] + [Shift] + [N] tuş kombinasyonunu kullanın.

Yani Opera ile anonim olarak gezinmenin iki yolu var. Başladığınızda, pencereyi kapattığınız anda tüm bilgilerin silineceği konusunda bilgilendirilirsiniz. Bu nedenle internette özgürce hareket edebilirsiniz.

Gizli Sekme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Opera’da gizli tarama tarama geçmişinizin kaydedilmemesini sağlarken, sizi tamamen anonim yapmaz. Bu, şüpheniz varsa, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin operatörlerinin faaliyetlerinizi izleyebileceği anlamına gelir. Ofisinizde veya özel olmayan başka bir ağda geziniyor olsanız bile, etkinlikleriniz yönetici tarafından görülebilir. Üstelik kötü amaçlı yazılımlar tarafından da dokunulmaz değilsiniz.

VPN Bağlantısı İle Opera’da Daha Fazla Gizlilik

Eğer gerçekten gizli bir şekilde, yani bilgisayarınıza kadar takip edilemeyecek bir IP adresi ile gezinmek istiyorsanız, Opera’nın entegre VPN fonksiyonunu kullanmalısınız. Ayrıca Opera’daki VPN aracılığıyla sanal konumunuzu değiştirebilir ve böylece belirli ülkelerle kısıtlanmış içeriklere erişebilirsiniz.

Opera Tarayıcı Güvenli Mi?

Eski bir tarayıcı daha da büyük bir risk oluşturmaktadır çünkü özellikle web’e açılan bir kapı olarak açığa çıkmaktadır. Uygun şekilde hazırlanmış bir web sitesinin ziyaret edilmesi bile bilgisayara virüs bulaştırmak için yeterli olabilir. Bazen saygın web siteleri bile operatörlerinin bilgisi olmadan, örneğin manipüle edilmiş reklam banner’ları göstererek virüs taşıyıcıları haline gelebilir.

Ya da dolandırıcılar, adres satırındaki küçük bir yazım hatasıyla ulaşabileceğiniz, aldatıcı bir şekilde gerçek görünen ancak son derece tehlikeli benzer web sitelerini internete koyarlar. Farkında olmadan, güvenilir bir sağlayıcının mağazasını değil, bir siber suçlunun virüslü sahte sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tarayıcınız da güncel değilse, davetsiz misafirlerin işi çok daha kolay olur. Program kodundaki bilinen açıklardan akıllıca nasıl yararlanacaklarını bilirler ve böylece bilgisayara daha kolay bulaşabilirler. İyi haber şu ki, oldukça basit bir çözüm var: güncel bir tarayıcı.

Opera Tarayıcıları Bir Adım Öteye Taşıyor

Bu akıllıca özelliklere ek olarak, Opera geliştiricileri bazen diğer tarayıcılarda yalnızca uzantılarla veya ek üçüncü taraf yazılımlarla gerçekleştirebileceğiniz daha birçok işlev geliştirdiler. Örneğin, sadece birkaç tıklama ile ekran görüntüsü alabilir, sekmeleri gruplar halinde net bir şekilde düzenleyebilir, sörf yapmaya devam ederken küçük bir ayrı pencerede video oynatabilir, entegre bir haber okuyucuda haberleri okuyabilir ve son olarak, bir birim hesaplayıcı ile para birimlerini, ölçü birimlerini ve saat dilimlerini dönüştürebilirsiniz.

Opera her açıdan güncel ve modern bir tarayıcıdır. Bu makalenin konusu olan gizlilik ve güvenlik anlamında da size oldukça etkili çözümler sunar. Üstelik sunduğu bu çözümlerden faydalanmak birkaç tık ile son derece basittir.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili