Kripto Paralarda Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Kripto Paralarda Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar Nedir ?

“Sıcak cüzdanlar vs. soğuk cüzdanlar” kripto piyasasında popüler bir tartışmadır. Her ikisinin de faydaları, güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu kılavuz, iki cüzdan türü arasındaki tüm önemli farkları kapsayacak ve size bilmeniz gerekenleri anlatacaktır.

Kripto Paralarda Soğuk ve Sıcak Cüzdanlar Nedir

Diğer şeylerin yanı sıra, sıcak ve soğuk cüzdanların ne olduğuna, örneklere ve iki cüzdan türünden hangisinin en yararlı olduğuna bakacağız. Açıklanacak çok şey var, o yüzden hemen konuya girelim. Kripto paralarda soğuk ve sıcak cüzdanlar nelerdir?

Kripto Cüzdanları Kullanmanın Avantajları

Özel bir kripto cüzdanı ile kripto para gönderebilir, alabilir ve harcayabilirsiniz. Uzun vadeli yatırımcılar için daha güvenli bir seçenektir. Özellikle önemli miktarda paranız varsa, bunları bir kripto borsasına yatırmamanız tavsiye edilir. Bu tür hizmetlerin çoğu güvenli olsa da, geçmişte çok sayıda bilgisayar korsanlığı ve teknik arıza vakası yaşanmıştır.

Kripto cüzdanları her geçen gün geliştiriliyor. Modern varyantlar çok çeşitli kriptoların depolanmasına izin verir. Her coin her büyük kripto borsasında listelenmez. İyi bir kripto cüzdanı ile yatırım portföyünüzü kolayca yönetebilirsiniz.

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdanlar bir web sunucusuna (başka bir deyişle internete) bağlıdır. Teknik olarak bu, böyle bir kripto cüzdanının sahibinin, internet bağlantısı olması koşuluyla dünyanın herhangi bir yerinden kripto para ve NFT satın alabileceği anlamına gelir.

Kripto sıcak cüzdanlarının neden bu kadar çekici olduğunu görmek kolaydır. Bir kere, genellikle ücretsizdirler ve internetten indirilebilirler. Öte yandan, kullanımı kolaydır ve pratik nedenlerle günlük tüccarlar tarafından da tercih edilirler. Her işlemin bir maliyeti vardır. Dolayısıyla kriptoları bir yerden başka bir yere mümkün olduğunca seyrek taşımak için bir teşvik vardır. Gün boyunca çok sayıda işlem yapan birinin fonlarını soğuk bir cüzdana taşımak istememesi için iyi bir nedeni vardır.

Sıcak cüzdanların dezavantajı, soğuk cüzdanlar kadar güvenli olmamalarıdır. Yazılım hatası riski, bazı kripto kullanıcılarını bunlardan uzak tutmak için yeterlidir. Sıcak cüzdanlar bu özellikler bakımından farklılık gösterir. Temel olarak üç tür vardır: masaüstü, web ve mobil sıcak cüzdanlar.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdanlar, güvenlik bilincine sahip birçok kripto kullanıcısı için tercih edilen bir seçenektir. Soğuk bir cüzdanın internetle bağlantısı yoktur. Kripto para birimlerini saklamak için özel olarak tasarlanmış herhangi bir donanım parçası bir kripto cüzdanı olabilir. Bunların çoğu USB belleklerin varyasyonlarıdır. Ancak basitçe bir kağıt parçası üzerindeki bir kripto adresi de olabilir.

Soğuk depolama cüzdanları genellikle çok güvenlidir. Soğuk bir cüzdana genellikle gerekli güvenlik bilgileri olmadan kimse erişemez. Ayrıca bu cihazlar genellikle oldukça küçüktür. Kripto kullanıcıları bunu ceplerinde taşımakta hiçbir sorun yaşamamalıdır.

Soğuk depolama cüzdanı seçenekleri arasında kağıt cüzdanlar, fiziksel Bitcoin öğeleri ve kripto para birimlerini depolayan çevrimdışı bilgisayarlar bulunur. Saygın borsalar, donanım cihazlarının yanı sıra soğuk depolama seçenekleri de sunarak bunlarla rekabet etmeye çalışır.

Sıcak Cüzdan vs Soğuk Cüzdan

Sıcak cüzdanlar daha kullanıcı dostudur ve genellikle kripto borsalarıyla bağlantılıdır. Bu, kriptolarınızı transfer etmeyi soğuk bir cüzdandan daha kolay hale getirir. Sıcak cüzdanlar genellikle günlük yatırımcılar ve çok yönetilebilir kripto miktarlarıyla çalışanlar için kullanışlıdır.

Soğuk cüzdanların internet bağlantısı yoktur ve bu nedenle daha güvenli bir seçenektir. Taşınmaları kolaydır. Ve genellikle aynı anda çok çeşitli kripto para birimlerini tutabildikleri için portföyünüzü yönetmek kolaydır. Kripto paralarda soğuk ve sıcak cüzdanlar arasında en temel farklar bunlardır.

İlginizi Çekebilir