USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

USB Hata Ayıklama Nedir, Nasıl Açılır ?

Android akıllı telefonlarda veya tabletlerde, “USB hata ayıklama” öğesi ayarlarda bulunabilir. Bunun ne olduğunu ve nasıl etkinleştirileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Nedir

Android cihazınızın ayarlarında “USB hata ayıklama” seçeneğiyle daha önce karşılaştıysanız, bunun gerçekte ne olduğunu kendinize sormuş olabilirsiniz. Ayar seçeneğini etkinleştirir ve akıllı telefonunuzu veya tabletinizi USB kablosuyla PC’ye bağlarsanız, kendi Android cihazınıza genişletilmiş erişim olanaklarına sahip olursunuz. Tam olarak ne olduğunu ve nasıl açılacağını açıklıyoruz.

USB Hata Ayıklama – Ne Anlama Geliyor?

USB hata ayıklama, Android işletim sisteminde geliştiricilerin bir mobil cihazın yazılımındaki hataları düzeltmesine (“hata ayıklama”) olanak tanıyan gizli bir özelliktir. “USB Debugging” İngilizce’dir ve “hataları gidermek” gibi bir anlama gelir. Bu nedenle bu işlem esas olarak terminalinizdeki hatalı uygulama özelliklerini onarmak için kullanılır. USB hata ayıklama etkinleştirilmişse ve akıllı telefonunuz veya tabletiniz bilgisayarınıza bir USB kablosuyla bağlıysa, hata ayıklama modu etkinleştirilir.

  • Bu modda, örneğin hata günlükleri görüntülenebilir, günlük dosyalarına erişebilir veya akıllı telefonunuzdaki dosyaları değiştirebilirsiniz.
  • Bir geliştirici olmasanız bile, USB hata ayıklama ilginç olabilir: Kendi akıllı telefonunuzu özel bir kullanıcı olarak rootlamak veya flash’lamak istiyorsanız, önceden Android cihazınızın ayarlarında hata ayıklama işlevini etkinleştirmeniz gerekebilir.
  • Ayrıca, bu işlevi etkinleştirmenin riskler içerdiğini de unutmayın. Akıllı telefonunuz çalınırsa, USB hata ayıklama etkinleştirildiğinde yabancılar akıllı telefon kilidinizi kırabilir ve korunan verilere erişebilir. Bu nedenle, işlevi yalnızca gerçekten gerekliyse etkinleştirin.

USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

USB hata ayıklamaya erişmek için öncelikle Android cihazınızdaki geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Bundan sonra, hata ayıklamayı da açabilirsiniz.

Adım adım kılavuzumuzu izleyin veya hızlı kılavuza bir göz atın. Böylelikle Android usb hata ayıklama özelliğini kolaylıkla kullanabileceksiniz.

Adım 1: Akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki ayarları açın ve “Telefon hakkında” veya “Telefon bilgisi” girişini seçin.

Adım 2: Şimdi cihazınızın temel verilerine genel bir bakış açılacaktır. Burada “Yapı numarası” öğesine 7 kez dokunmanız ve gerekirse cihazınızdaki kilit açma desenini veya kilit açma kodunu girmeniz gerekir. Daha sonra geliştirici modunda olacaksınız.

Adım 3: Cihazınızdaki ayarları tekrar açın. Sistem ayarlarına “Sistem ve Güncellemeler” öğesi üzerinden erişebilirsiniz. Şimdi “Geliştirici seçenekleri” üzerine dokunun. Daha yeni Android modellerinde, geliştirici seçeneklerine doğrudan ayarlardan erişebilirsiniz. Daha eski bir cihaz kullanıyorsanız, geliştirici seçeneklerini “Uygulamalar” menü öğesinde bulabilirsiniz.

Adım 4: Geliştirici seçeneklerinde, “Hata ayıklama” alt öğesine ulaşana kadar biraz aşağı kaydırın. Burada, üzerine dokunarak etkinleştireceğiniz “USB hata ayıklama” girişini bulacaksınız.

Adım 5: “USB hata ayıklamaya izin ver?” uyarısı aşağıda görüntülenir. Fonksiyonu açmak için uyarıyı “Tamam” ile onaylayın. İşlevi devre dışı bırakmak istiyorsanız “USB hata ayıklama” öğesine tekrar dokunun.

Hızlı Rehber

  • Akıllı telefonunuzun (veya tabletinizin) ayarlarından “Telefon hakkında” veya “Telefon bilgisi “ni seçin.
  • Ardından 7 kez “Yapı numarası “na dokunun ve gerekirse kilit açma deseninizi veya kilit açma kodunuzu girin. Bu, geliştirici seçeneklerini etkinleştirir.
  • Android cihazınızın ayarlarında, şimdi “Sistem ve Güncellemeler” girişine dokunun. Ardından “Geliştirici seçenekleri” öğesini seçin. Eski Android sürümleri için, geliştirici seçeneklerini “Uygulamalar” menü öğesinin altında bulabilirsiniz.
  • “Hata ayıklama” alt öğesinde, etkinleştirmek için “USB hata ayıklama” üzerine bir kez dokunun.
  • “USB hata ayıklamaya izin ver?” uyarısını “Tamam” ile onaylayın. USB hata ayıklama şimdi etkin.

USB hata ayıklama yukarıdaki adımları takip ettiğinizde kullanılması son derece basit bir özelliktir. Eğer daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz yorum bölümünde bizden yardım talep edebilirsiniz.