Bilgisayar Ekranı Döndürme Nasıl Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilgisayar Ekranı Döndürme Nasıl Yapılır ?

Dikey bir ekran satın aldınız ve şimdi Windows masaüstünü 90 derece döndürmek mi istiyorsunuz? Sorun değil, bu oldukça basit. Veya: Yanlışlıkla ekranı mı döndürdünüz? Bu şekilde geri alabilir ve ekranı istediğiniz konuma döndürebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Döndürme Nasıl Yapılır

Windows ekranını yataydan dikeye çevirmek mi istiyorsunuz? Örneğin, bir portre ekranı satın aldığınız için mi? Sorun değil, burada çözümü bulacaksınız. Ancak belki de dik bir monitör kullanmak istemiyorsunuz, ancak yanlışlıkla ekran görüntüsünü değiştirdiniz. Bu durumda, aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır. Önce kısa bir özet vereceğiz ve ardından Windows ve diğer sistemler için farklı olasılıkları ayrıntılı olarak sunacağız. Bilgisayar ekranı döndürme ile alakalı bilmeniz gerekenler nelerdir?

Windows 10 Ve Windows 11: Windows Ekran Döndürme

Farenin sağ tuşu ile masaüstüne tıklayın. Ardından “Ekran ayarları” girişini seçin.

Windows PC’nize bağlı iki monitörünüz varsa, ekranını döndürmek istediğiniz monitörü seçin.

Görüntülenen sayfada, “Ölçekleme ve düzen” (Windows 11) bölümünde “Ekran yönelimi” kısmına ilerleyin.

Bu açılır menüye tıklayın ve “Portre “yi seçin. Şimdi yeni ekranın önizlemesi birkaç saniyeliğine görünür. Bu kendiliğinden tekrar kaybolur ve hiçbir şey yapmazsanız orijinal görünüm geri döner. Ancak yeni seçimi saklamak istiyorsanız, “Sakla” üzerine tıklayın – fare imleciyle düğmeye kolayca basabilirsiniz. Ekran döndürme kısayolu olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz.

İşte bu kadar, bundan böyle Windows masaüstünü yatay olarak değil dikey olarak görüntüleyecektir. Bu ekran, örneğin uzun Excel tabloları için çok uygundur.

Windows 7 ve Windows 8.1: Ekranı Kenarda Döndürme

Windows masaüstüne sağ tıklayın ve görünen fare menüsünden “Ekran çözünürlüğü “nü seçin. Sonraki sayfada, “Yönlendirme” açılır menüsünden “Dikey” seçeneğini seçin. Ardından “Tamam “a tıklayın. Resim şimdi birkaç saniye için yeni seçilen yöne değişir. Bu yönlendirmeyi korumak istiyorsanız, “Değişiklikleri koru” seçeneğine tıklayın. Tamamdır.

Windows Ekranını 90 veya 180 Derece Döndürme – Kısa Özet

Sorun: Monitörünüz aniden baş aşağı bir görüntü gösteriyor. Bu durum Windows 10’un yanı sıra Windows 7 veya Windows 8.1’de veya Android ekranlarda ve Linux bilgisayarlarda da meydana gelebilir. Pc ekran döndürme bu yöntemlerle halledilebilir.

Muhtemelen yanlışlıkla monitör görüntüsünü 180 derece döndüren bir tuş kombinasyonuna bastınız. Bunlar ekran içeriğini döndürmek için en yaygın tuş kombinasyonları veya kısayollardır (Dikkat: Bu kısayollardan hangilerinin Windows PC’nizde çalışıp çalışmayacağı yapılandırmasına bağlıdır. Hiçbir durumda her tuş kombinasyonu her Windows PC’de çalışmayacaktır):

  • CTRL + ok tuşu
  • CTRL + ALT + ok tuşu
  • CTRL + SHIFT + ok tuşu
  • CTRL + SHIFT + 9 (90° döndürme için)

Windows 7, Windows 8 veya ➤ Windows 10/11 ve ➤ Linux yüklü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda ayrıca iPad’de ekranı ➤ döndürebilirsiniz. Alternatif olarak, elbette ekranı kasıtlı olarak döndürmek için ipuçlarımızı kullanabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir