Sarmanın Yanında Ne Gider
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Sarmanın Yanında Ne Gider

0

Sarmanın Yanında Ne Yakışır ?

Hem yaprak hem de lahana sarması Türk mutfağında sık sık yapılan ve çok sevilen zeytinyağlı yemeklerden birisidir. Özellikle yaprak sarması genel olarak beş çayı zamanlarında en çok yapılan yemek türlerinden birisidir. Yaprak sarması veya lahana sarması yemeği hiçbir zaman tek başına servis edilmez mutlaka yanına güzel yemeklerden birisini yapılıp uyumu tamamlaması gerekiyor. Şimdi sarma yapan ev hanımlarımızın en çok merak ettiği soru sarmanın yanına ne yapsam ? sorusu oluyor. Aslında bakarsanız yaprak veya lahana sarmasının yanına çok fazla yemek iyi gitmez. Aşağıda vermiş olduğumuz yemekler sarmanın yanına yakışacak lezzetlerdir.

Sarmanın Yanında Ne yapsam

Taze Fasulye Yemeği Ya da Dolma

İster dolma isterseniz de taze fasulye yemeğini yapmış olduğunuz sarmanın yanına tercih edebilirsiniz. Özellikle kabak , patates , domates ve patlıcan gibi sebzelerin içerisini doldurarak harika bir dolma yapıp sarmanızın yanına servis edebilirsiniz.

Çorba 

Sarma yemeği bir ana yemek olduğundan dolayı yanına başlangıç olarak çorba seçmemiz çok doğru bir seçim olacaktır. Bu yüzden çorba olarak domates çorbası , şehriye çorbası ya da tavuk çorbası bunlardan birisini yapabilirsiniz.

Salata

Yaprak sarması yapacaksanız ve yanına herhangi bir yemek yapmak istemiyorsanız o zaman bunun yerine salata çeşitlerinden birisini tercih edebilirsiniz. Salata olarak ise mevsim salatası ya da çoban salatasını yapabilirsiniz.

Sarmanın Yanında Ne Gider

Cacık

Hem bol yoğurtlu hem de bol salatalıklı olan buz gibi cacık yapmış olduğunuz sarmanın yanına bence çok yakışacaktır. Eğer sadece yoğurt istemiyorsanız bunun yerine cacık yapmanız daha doğru seçim olacaktır.

Közleme

En son olarak hanımlar hem patlıcan hem yeşilbiber hem de kırmızıbiberden közleme yaparak sarmanızın yanına servis edebilirsiniz. Közlemenizi daha güzel hale getirmek için de üzerine sarımsaklı yoğurt ile zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir