Mide Ağrısına İyi Gelen Yemekler İçecekler Çorbalar Ve Bitkisel Çaylar
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Mide Ağrısına İyi Gelen Yemekler İçecekler Çorbalar Ve Bitkisel Çaylar

0

Günümüzde sık sık karşılaşılan sorunlardan birisi de mide ağrısı oluyor. Ama birçok insan mide ağrısını sadece tek bir sebebe bağlıyor ve aslında bakarsanız bu tamamen yanlış bir davranıştır. Çünkü mide ağrısının belli başlı nedenleri vardır bunlar aşırı yemek yemek , üşütme , besin zehirlenmesi veya alışkın olmadığınız besinleri tüketmek gibi.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yemekler

Mide ağrısı yaşayan bir insan o günkü hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Özellikle aşırı yağlı yemekler veya gaz yapan yiyecekler yerseniz mide ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ne olursa olsun çok yağlı yemeklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Midenizi çok fazla yormamak sizin için daha iyi olacaktır. Yaşanan mide ağrısı genel olarak birkaç saat içerisin de geçebilir fakat bazı durumlar da maalesef bu durum uzun sürebiliyor. Eğer uzun süren mide ağrınız varsa hemen hastaneye ya da uygun bir polikliniğe gidip tedavi görebilirsiniz.

Az yağlı, hafif gıdalar tüketin

Mide ağrısına sebep olan en büyük etkenler arasında çok yağlı yemekler gelmektedir. Bu yüzden mide ağrınız varsa mümkün olduğunca hafif yemekler ve gıdalar tüketmeye özen gösterin. Yemek olarak az yağlı pilav , haşlama tavuk , et ve patates bunlardan tüketebilirsiniz. Aynı zaman da Ayran ile Yoğurtta mideye çok iyi gelecektir. Bu yemekleri tüketeceğiniz zaman asla hızlı yememeye özen gösterin.

Hangi içecekler tüketilmeli?

Mide ağrısı olanlar da genel olarak sıklıkla ishal görülmektedir. Eğer ishal gibi bir durumunuz varsa o zaman çok fazla su kaybına uğramışsınız demektir. Böyle olduğundan dolayı hem mide bulantısı hem de halsizlik kaçınılmaz olur. Bol bol su içip hem mide bulantınızı hem de halsizliğinizi giderebilirsiniz. Gazlı içeceklerden her zaman uzak durun. Fanta , gazoz , kola gibi içecekleri tüketmeyin. Bunların yerine organik yoğurttan yapılan Ayranı tercih edebilirsiniz. Eğer yoksa marketlerde satılan hazır ayranları da tüketebilirsiniz.

mide ağrısına ne iyi gelir

Lif içeren besinler tüketin

Yukarıda biliyorsunuz ki ishal durumundan bahsettik değil mi ? Mide ağrısı aynı zaman da kabızlık gibi durumlardan dolayı da çıkabilir. Sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını istiyorsanız o zaman lifli besinlere yönelmeniz gerekiyor. Çünkü bu sayede bağırsaklarınız rahatlayacak ve sindirim daha kolay olacak. Lifli gıdalar olarak ; kepekli ekmek , kuru kayısı ve kuru incir gibi gıdaları seçebilirsiniz.

Abur cubur ve çok yağlı gıdalardan uzak durun!

Günümüzde özellikle gençler tarafından sağlıksız olarak yenen gıdalar arasında Fast Food yer alıyor. Özellikle Hamburger ve Sandviç gibi besinler çok tüketilmektedir. Ama bunları dışarıdan hazır olarak yemek yerine evde kendiniz yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Her zaman az yağlı gıdalar tüketin ve çok yemek yemeyin. Gün de 4 ila 5 öğün yemek idealdir. Abur cuburlardan mümkün olduğundan uzak durmaya özen gösterin. Çünkü bunlar gerçekten mideyi çok yormaktadır.

Mide ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar hangileridir?

 • Zencefil Çayı
 • Papatya çayı 
 • Nane çayı

Mide bulantısına, ağrısına, üşütmesine ve yanmasına iyi gelen çorbalar nelerdir?

 • Domates Çorbası
 • Tarhana çorbası
 • Kabak çorbası

Mide ağrısı olanların yememesi gerekenler

 • Geç saatler de yemek yememeye çalışın
 • Süt ürünlerine belli bir zaman ara verin
 • Gaz yapıcı gıdalardan uzak durun. Örnek ; Kuru fasulye , brokoli ve barbunya gibi yemekler
 • Sıcak su torbası ile midenize kompres yapın. Eğer sıcak su torbası yoksa sıcak havlu da kullanabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI ;

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir