Çörek Otu Gluten İçerir Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Çörek Otu Gluten İçerir Mi ?

0

Aslın da arkadaşlar bakarsanız tüm tahıl olan her şey genel olarak baktığımız zaman gluten içeriyor. Ama bize gelen en çok sorulardan birisi de çörek otunun gluten içerir mi ? sorusu oluyor. Bizde bu konuyla ilgili netten araştırma yaptık ve çörek otunun gluten içermediğini öğrendik. Çörek otu diğer tahıl gruplarından farklı olduğundan dolayı içerisin de gluten yoktur.

Çörek Otu Gluten İçerir mi

Hatta bu konuyla ilgili bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza çölyak hastaları ile ilgili çok ilginç bir bilgi çıktı. Hem çörek otu hem de çörek otu yağı gluten intoleransı olan hastalara çok iyi geldiğini öğrendik. Bu konu fakat biraz tartışmalıdır. Çünkü tıp dünyasında bu konuyla ilgili herhangi bir araştırma yoktur ve bu yüzden bizim de sizlere net bir şey söylememiz doğru olmaz.

Ama sizler çörek otunu rahat bir şekilde yemeklerinizde veya kahvaltılarınız da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak şöyle bir gerçek var ki normalde çörek otu herkes için zararlıdır ve özellikle çölyak hastaları için daha zararlı olduğunu biliyoruz.

Fıstık Ezmesi Gluten İçerir Mi ?

Çörek otu zaten özellikle hamur işlerinde daha fazla kullanılmaktadır. Poğaça , börek veya çörek gibi hamur işleri yapıldığı zaman üzerine süs olması için çörek otu serpilir ve buda böreğe lezzet katar. İşte her ne kadar böyle olsa da çölyak hastaları açısından pek tavsiye edilmezken , sağlıklı yaşam sürdüren kişilerin de kilosuna dikkat etmesi açısından çörek otundan uzak durmalı ve gerekiyorsa bir ömür boyunca tüketmemesi gerek.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir