Kahve Kilo Yapar Mı ? Kısaca Açıklayınız
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kahve Kilo Yapar Mı ? Kısaca Açıklayınız

0

Kahve kilo yapar mı ya da kahve kilo verdirir mi gibi sorular en çok aratılan ve cevabı merak edilen sorulardan birisidir. Kahvenin birçok faydası olduğu biliniyor. Düzenli tüketilen kahvenin bazı kanser türlerine karşı antioksidan özellik taşıdığı biliniyor; meme kanseri, kolon kanseri vs. Telvesi cilde sürülüp yaşlanmaya karşı etkili olurken, tüketimi kemikleri de etkileyerek kas iskelet sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Baş ağrısı şikayetlerinde de kullanımı tavsiye edilir. Stres gibi psikolojik durumlar karşısında yardımcı olur. Bu kadar yararı olmasına karşın kahvenin farklı içeriklerine göre yararlarının değiştiğini unutmamak gerekiyor. Kafein içeriği fazla olması birçok yararlı zararlı etkileri neden olabilir. Özellikle fazla şekerli içilen kahveler yarardan çok zararı olabilir.

Türk Kahvesi Kilo Aldırır Mı? Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Geleneklerimizden biri olan Türk kahvesi kilo yapar mı oldukça sorgulanıyor. İçerdiği şeker oranına göre değişen kalori miktarlarına bakacak olursak:

Sade Türk kahvesinin 100 gramında, 100.29 miligram potasyum, 13.17 miligram kalsiyum, 3.76 gram lif, 1.17 miligram sodyum, 0.09 gram karbonhidrat, 0.6 gram protein, 0.74 gram yağ, 0.99 gram demir vardır. Orta Türk kahvesinin 100 gramında, 3.18 gram karbonhidrat, 0.45 gram protein, 0.56 gram yağ, 4.39 gram lif, 1.15 miligram sodyum, 117 miligram potasyum, 14.31 miligram kalsiyum, 1.16 gram demir vardır.

İçeriklere göre günlük bir fincan sade Türk kahvesi içilmesi önerilir. Diyet yapan insanların yemekten sonra Türk kahvesi içmesi yağ yakma hızını arttırmayı sağlayarak kilo vermeyi hızlandırır. Spor yapanların spordan önce Türk kahvesi içmesi, yağ yakımını hızlandırmayı sağlarken aynı zamanda kaybedilen minerallerin yerine konmasına yardımcı olur.

Türk kahvesi kilo verdirir mi sorusuna cevaptan sonra bir diğer verilmesi gereken cevap Türk kahvesini fazla tüketmek zararlı mı? Kahve tüketimi sonucunda vücutta kalsiyum, demir ve çinko emilimini azaltıcı etki yaptığı için bir fincandan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Tansiyon problemleri yaşayanların tüketmesi zararlı olabilir. Mide asit oranını arttırdığı için de ülser gibi sindirim sorunu problemlere neden olabilir. Özellikle kahvenin sabah ve öğle vakitlerinde tüketilmesi kilo verdirmeye yardımcı olurken akşamları içilen kahvenin uykusuzluğu arttırdığı biliniyor.

İlginizi Çekebilir