Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar ?

0

Bir çok yerde pratik bir şekilde işlev gösteren ve dakikasında işimizi çözen çift taraflı bant kuvvetli bir yapıştırıcıdır.

Çift taraflı bant çok ağır olmayan cisimleri yapıştırmakta görev alırken çıkarıldığında da şeffaf oluşundan dolayı görünmez ve kirli bir görüntüye neden olmaz. Ancak söktüğümüz zaman yerinden çıkardığımız bant iz bırakabilir peki bu yüzeyden o izi nasıl gidereceğiz.

Çift Taraflı Bant Nasıl Çıkar

İçindekiler

Çift Taraflı Bant Temizleme Yöntemleri

Oldukça kolay bir yöntem olan sıcak su yöntemi ile çıkarabiliriz, herhangi bir maddi harcama yapmadan ocak üzerinde suyumuzu kaynatarak gerekli işlemi gerçekleştirebiliriz. Çift taraflı bandın bulunduğu bölgeye bir kaç damla su damlatılır.

Eğer yapışkan izi duvar gibi bir yüzeyde ise bir bez yardımı ile silinebilir. Bant miktarı fazla ise su miktarı da doğru orantıda arttırılmalı ve o şekil de kullanılmalıdır.

Çift taraflı bant da her yapışkan gibi sıcak gördüğü zaman etkisini yitirebilen bir banttır. Bu nedenle yapışkan yüzeyin ısıtılması, bant izinin çıkarılmasında kolaylık sağlayacaktır. Saç kurutma makinesi bu işlem için oldukça kolay bir yöntem olacaktır.

Bantın yapıştığı alan da sıcaktan etkilenmemelidir bunu unutmamamız gerekir. Kurutma makinesi ile ısı verilen yüzeyde bulunan yapışkan eriyecek ve kendini salacaktır daha sonra bir bez yardımı ile silebilirsiniz.

Kimyasal Yöntemler

Bir yapışkan bantın izlerini çıkarmak için tiner de etkili bir malzeme olacaktır. Selilozit tinerler kullanıldığı taktirde bulunduğu yüzeydeki bantı çıkaracaktır.

Burada en çok dikkat etmemiz gereken şey bantın bulunduğu yüzeydir. Eğer duvarda ise tinerin etkisinden dolayı boyası da çıkabilir duvarın. Bu yüzden önce bir deneme yapılmalıdır. Tinerin temas ettiği yüzey sert bir şekilde silinmemelidir.

Çok sert silinen yüzeyde tinerin etkisi ile daha kötü sonuçlar doğabilir. Aseton da kullanabilir daha düzgün sonuçlar verebilir saflık seviyesi yüksek olmasından dolayı izlerin çıkarılmasında oldukça etkili bir sonuca neden olacaktır.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir