Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır ?

0

Yumurta sporcular ve çocuklar için oldukça yüksek protein sağlayıcı bir besin kaynağıdır. Günde bir, iki tane tüketmek oldukça yerinde bir davranış olacaktır. Peki haşlanmış yumurtayı kaç gün saklayabiliriz? 7 güne kadar saklamamız mümkündür ancak haşladığımız ve saklamak için ayırdığımız yumurtanın üzerine tarih belirten bir kağıt yapıştırmak bizim hayatımızı kurtaracak davranışlardan olacaktır.

Haşlanmış Yumurta Kaç Gün Dayanır

Çünkü bozulmuş bir besin kaynağını vücudumuza sokmak istemeyiz. Peki 7 gün saklayacağımız bu yumurtaları nasıl saklamalıyız? Raf ömrünü nasıl uzatabiliriz?

İçindekiler

Haşlanmış Yumurtanın Raf Ömrü

Normal bir yumurtanın ömrü 2 hafta kadardır ancak bu yumurtalar 2 hafta sonra hemen bozulmazlar belirli bir zaman içerisinde yavaş yavaş kendilerini bozarlar. Bozulmayı hızlandıran bazı etkenler  vardır oda sıcaklığında bulunmaları gibi ya da daha sıcak ortamlarda bulunan yumurtalar daha kısa sürede bozulabilirler uygun koşullar buz dolabımızda bulunmalarıdır.

Yumurtalar ilk oluşumunda tavukların vücudunda bulunan salgılardan dolayı dış kısmında dünyamızda da bulunan atmosfer gibi düşünün bir koruyucu bulunur bu da raf ömrünün uzun olmasını sağlar.

Fakat günümüzde hijyen açısından yasalar gereği satışa sunulan yumurtalarda temiz olmaları gerekmektedir bu nedenle temizlenen yumurtalarda yorucuyu zar kaybolmaktadır bu şekilde alınan yumurtalarda raf ömrü kısa olacaktır.

Haşlanan yumurtanın kabuklarında gözenekler bulunur bu gözenekler nedeni ile hava almasından dolayı bir hafta buzdolabında saklanması uygundur. Saklarken güzel bir şekilde muhafaza edilmelidir. Haşlanmış yumurta kesinlikle dondurulmamalıdır. Haşlanmış yumurta eğer hemen tüketilmeyecekse kabuğu soyulmadan saklanmalıdır. Bu sayede zaten kısa olan ömrünün daha da kısalmamasını sağlıyoruz.

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Yumurtalarımızın haşlanması nasıl sakladığımız kadar önemli bir konudur. Üç farklı şekilde haşlamak mümkündür:

Rafadan: Öncelikle bir kap ayarlayalım ve su koyalım daha sonrasında suyu kaynamasını bekleyelim kaynayan suyun içerisine yavaşça yumurtalarımızı yerleştirelim. Su tekrar kaynadıktan sonra ocağı kapatalım. Daha sonrasında yumurtaları çıkaralım ve soğuk suya tutalım. Yumurtalarımız bu şekilde sarı kısımları cıvık bir kıvam alacaktır.

Kayısı: Ocağa bir kap dolusu su koyalım ve kaynamış suyun içerisine yumurtalarımızı yavaşça koyalım. Su kaynadıktan 6 dakika sonra yumurtaları çıkaralım.

Katı: Önceden kaynamış suya bırakılan yumurta, 12 dakika kadar beklenir. Sonrasında yumurtalar sudan çıkartılır ve pişen yumurta hem sarı hem beyaz bölümü pişmiş halde servis edilir.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir