Evde Kokulu Kolay Mum Nasıl Yapılır ? Kısaca Bilgi
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Evde Kokulu Kolay Mum Nasıl Yapılır ? Kısaca Bilgi

0

Ev ortamında özellikle mutfak gibi yerlerde yemek yaptığımız zamanlarda hep kötü kokular oluşur ve bizler bu kötü kokuları bastırmak için genel olarak oda kokularını tercih ederiz. Fakat günümüzde artık ambiyans olarak farklı kokular yaparak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için ise evde kolay bir şekilde kokulu mum yapabilirsiniz. Hem hanımlar bu şekilde yaparak size emin olun daha ucuza gelecektir. Şimdi hem kullanacağımız malzemelere hem de yapılışına bakacağız.

Kullanılacak Olan Malzemeler

  • Çiçek esansı
  • Saf pamuklu ip bunu bulamazsanız Mum fitili olabilir
  • 1 kilogram parafin ( bunu da aktarlardan kolayca bulabilirsiniz )
  • Pastel boya ya da mum boyası
  • 100 gram stearin

Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

İlk olarak ocağımızda katı olan parafini kabın içerisine koyup kısık olan ateşte eritmeye başlayalım. Burada erime işlemi olurken sizler de diğer tarafından malzemeleri ayarlayın. Fakat burada dikkat etmeniz bir nokta var oda kullanacağınız kap eski olsun yeni olmasına gerek yok.

Daha sonra parafin eridiği zaman içerisine stearini koyalım. Bunlar iyice sıvı hale gelene kadar karıştırma işlemi yapmaya devam edelim. Sonrasında mum boyamızı ya da pastel boyamızı hangisi varsa onu ekleyip yine karıştırmaya devam ediyoruz. En son olarak çiçek esansını ekliyoruz ve bu şekilde belli bir müddet karıştırıp ocaktan alıyoruz.

Mum Nasıl Bir Kaba Konulabilir?

Ocaktaki işimiz bittikten sonra şimdi mumumuzu kabın içerisine koyma zamanı geldi. Sizler farklı bir tarz yapmak istiyorsanız hazırlamış olduğumuz mumu ister seramik isterseniz de cam olan bir şişeye koyabilirsiniz. Hatta isteyenler ceviz kabuğuna da dökebilir. Yani kap seçimi tamamen sizlere kalmış istediğiniz kaplara dökebilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz mumu kaba koymadan önce saf pamuklu ipimizi veya mum fitilini dökecek olduğumuz kabın içine yerleştirelim. Daha sonra dökme işlemi yapabilirsiniz.

En son olarak mum donmadan önce kabın içerisine döktüğümüz için oda sıcaklığında belli bir müddet bekletelim ve buzdolabına koyalım. Burada da donma işlemi olduktan sonra mumumuzu yakmaya başlayabiliriz.

KOKULU MUM NASIL YAPILIR VİDEO

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili