COVİD-19 AŞI SIRASI NASIL ALINIR ?
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

COVİD-19 AŞI SIRASI NASIL ALINIR ?

0

Korona virüs Çin’ de bulunan Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Çıktığı günden beri tehlikeli durumunu kaybetmeyen ve mutasyona uğrayan bu virüs dünya’yı etkisi altına almayı başardı. Kısa sürede tüm dünya’da milyonlarca kişiye bulaşıp ve milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Şuan bilim insanlarının bulduğu aşı sayesinde korunabilir ve Korona virüsü yenebiliriz. Peki Türkiye’de Covid-19 Aşısı nasıl uygulanıyor nasıl aşı randevusu alınır?

COVİD-19 AŞISI ŞUAN KİMLERE UYGULANIYOR?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs için Türkiye’de öncelik durumu şuan tüm sağlık çalışanları ve 75 yaş üzeri olan kişiler. Peki sadece sağlık çalışanları ve 75 yaş üzerine mi yapılacak? Covid-19 aşısı önceliği olan vatandaşlar içinde uygulanacak. Eğer önceliğiniz varsa aşı için hakkınız var demektir.

COVİD-19 AŞISI NASIL ALINIR?

Covid-19 aşısı olabilmek için yapmamız gerekenler tüm detayları ile yazımızda anlatılıyor. E-Nabız hesabı üzerinden COVID-19 Aşı Durumuna tıklanır ve açılan pencereden öncelik durumunda olup olmadığımız öğrenilir. E-Nabız Hesabımız yoksa ne yapmalıyız? E-Nabız Hesabımız yok veya ulaşamıyorsak. ASİ yazarak aralarında birer boşluk bırakarak TC kimlik numaranızın tamamını ve Kimlik Seri numarasının son dört hanesini 2023’e mesaj atarak öğrenebilirsiniz. Öncelik durumunuz yok ise beklemeliyiz çünkü aşı bakanlığın aktardığı bilgilere göre belirli sıralama ile yapılacak. Aşı için önceliğiniz var bildirimi aldıysanız nasıl bir yol izlemeliyiz? Covid-19 Aşısı nasıl alınır? Aşı için önceliğiniz varsa aşı randevusu almak için MHRS uygulamasını kullanarak Covid-19 aşısı Aile Hekimi, Devlet hastaneleri, Eğitim Araştırma, Üniversite Hastaneleri ve Özel Hastanelerden randevu için kontrol ettirebilirsiniz. Kontrol ettiğiniz hastaneden dilediğiniz tarih ve saati seçerek randevunuzu oluşturup sağlık kuruluşuna müracaat edebilirsiniz. Covid-19 aşısı randevu bilgilerinizi MHRS veya E-Nabız Hesabınız üzerinden de görüntülenir. Sağlık personeli aşı için nasıl yol izler? Aşıyı yapan personel Aşıla uygulamasından vatandaşın bilgilerini sorgular ve yapacağı aşının barkodunu okutarak aşıyı uygular. Aşı olduktan sonra 2. Doz için randevu oluşturmak gerekir 2. Doz aşısı için randevu alındıktan sonra aşı bilgileri kısa mesaj ile vatandaşa gelir. Covid-19 aşı bilgilerinizi E-Nabız hesabından veya MHRS uygulaması üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz. Covid-19 Aşısı Tamamen Ücretsiz Olup Herhangi Bir Ücret Talebinde Bulunmayacaktır Bakanlık.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir