Türkiye Finans Uygunluk Testi Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Türkiye Finans Uygunluk Testi Nedir ?

0

Türkiye finansı uygunluk testi yatırım kuruluşu tarafından ya da Müşteri tarafından talep edilen, hizmetlerin müşteriye uygun olup olmadığını değerlendirmek amacıyla, müşterilerin söz konusu olan hizmetin taşıdığı riskleri anlayabilecek bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadıklarının tespit edilmesidir.

Türkiye Finans Uygunluk Testi Nedir

Yatırım kuruluşları Türkiye finans uygunluk testlerini tercih eder. Bu konuda halka arza açık faaliyetleri kapsamında sadece genel müşterilere uygunluk testi yapmakla yükümlüdür.

Bu uygunluk testleri yapılırken müşterinin yaşı, mesleği, eğitim durumu, geçmiş dönemlerde gerçekleştirdiği sermaye piyasasına ilişkin işlemlerin türleri, hacmi ve sıklığı incelenerek bu testler gerçekleştirilir. Sonrasında uygunluk testi yapılmış olur.

Finans Uygunluk Testi SonuçlarıFinans uygunluk testleri sonuçlarında eğer hizmet ya da ürün uygun değilse Bu konuda müşteriyi bilgilendirmek gerekiyor. Yazılı bir şekilde müşterinin uyarılması gerekir. Müşteri uyarıldığı takdirde eğer hizmeti almak istiyorsa bu konuda hizmet verip vermemek tamamen yatırım kuruluşunun kararına kalmış bir durumdur.

Uygunluk testi yapmasına rağmen müşterinin işlem talebi belgesi ile birlikte isim soy isim ve imza ile işlemler yapılabilir. Bu netice itibarıyla yatırımla alakalı kuruluş genel yatırım tavsiyesi vermeden işlem yapabiliyor.  Finans uygunluk testi karşılığında ürün ya da hizmetin uygun olmaması gibi durumlarda da müşteri kendi isteğine bağlı olarak yine de bu hizmeti alabiliyor. Kuruluştan bu hizmeti talep edebiliyor. Böylelikle kuruluşlar müşteriye için gerekli işlemleri yapıyor.