Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi ? İçsem Orucum Kabul Olur Mu ?
  1. Anasayfa
  2. Dini Konular

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi ? İçsem Orucum Kabul Olur Mu ?

0

Hem namaz hem de oruç biliyorsunuz ki imsakla beraber başlar. Ezan geç veya erken okunması bu durumu değiştirmezler. Bazı mezhep gruplarına baktığımız zaman sabah namazı geç kılınır ve daha faziletli olmasından dolayı ramazan ayının dışında ezan imsak vaktinin dışında okunmaktadır ve daha sonra namaz kılarlar.

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi

Ama tabi Ramazan Ayı geldiği zaman imsak girdiğin de bunu bildirmek için ezan geç okunmaz. Yani sahur zamanların da eğer ezan okunursa bu demektir ki imsak girmiştir ve artık oruç başlamıştır. Bu durum da ise yemek yemeyi ve su içmeyi de hemen bırakmanız gerekmektedir. Sahur da ezan okunurken su içilir mi ? diye soran arkadaşlarımıza cevabımız HAYIR oluyor.

Oruç Tutarken Ezan Okunurken Su İçilir Mi

Birçok insan imsak vakti girdiğin de hala yemek yemeye devam ediyor ve aslında bakarsanız bu durum yanlıştır ve buna devam edenlerin ise kaza orucu tutması gerekiyor. İmsak vakti girdiğin de sadece oruç başlamıyor aynı zaman da gecenin bittiğini ve yatsı namazının çıkmasını sabah namazının girdiğini söylüyor.

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi

Ramazan ayı geldiğin de imsak vakti başladığı zaman sabah ezanı da bu durum da okunmaya başlar. Bu yüzden ramazan ayına girdiğimiz de sabah ezanı okunurken su içilmez. Yani ezan okunmaya başladığı andan itibaren hem yemek yeme hem de su içme kesilmelidir. Fakat ağzınız da kalan yemek parçaları varsa tam o sırada ezan okundu ise bu küçük kalıntılar orucunuzu bozmaz. Ama sonrasında ağzınızı güzelce temizlemeniz gerekmektedir.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili