Sahur Vakti Ne Zaman Biter ? İmsak Mı ? Güneş Mi ?
  1. Anasayfa
  2. Dini Konular

Sahur Vakti Ne Zaman Biter ? İmsak Mı ? Güneş Mi ?

0

Ramazan ayına az bir süre kaldı ve artık oruç zamanı da gelmeye başladı. Bu yazımız da sürekli olarak merak edilen sahur vakti ne zaman biter imsak mı yoksa güneş mi ? sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayıp sizlerle paylaşacağız.

Sahur Vakti Ne Zaman Biter

Sahur vakti arkadaşlar ezan ne zaman okunursa o zaman başlar ve iftar vaktine kadar sürer. İftar da yemek yediğimiz zaman ise orucumuzu açmış oluruz. Bu süre aynı zaman da sahur da sabah ezanına kadar da istenilen her şey yenir ve içilebilir.

Sahur vaktinde sabah ezanı ne zaman okunursa o zaman biter. Sabah ezanı okunduğu zaman kişi niyet eder ve orucuna başlar. Bu süre girdiğinden dolayı herhangi bir şekilde yeme içme olmaz.

Sahur Zamanı Ne Zaman Biter?

Bakın arkadaşlar Bakara Suresinin 187. Ayetin de ise Rabbimiz şöyle buyurmaktadır ; ”Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından fark edilene kadar yiyin için” demiştir.

Bu vakit girdiği zaman sabah namazı da girmiş demektir. Ramazan ayı girdiğin de ezanlar bu vakitlerde okunmaktadır. Sahur olduğu zaman da bu vakit biter ve Ramazan ayın da ezan duymadan yeme içme mutlaka bitirilmesi gerekiyor. Ezanı duyduğunuz zaman yeme içme kesilmelidir.

İmsak mı? Güneş mi?

Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresinin 187. Ayetinde şöyle buyurmaktadır ; “Şafak vaktinde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilene kadar yiyip için sonra güneş batana kadar orucu tamamlayın” Bu ayette bizim yeme ve içme süremizin ne zamana kadar olduğunu açıklamıştır. Güneş imsaktan sonra doğar ve buda demek oluyor ki sahur imsak vaktine kadar olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili