Kripto Paralarda Çift Harcama (Double Spending) Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kripto Paralarda Çift Harcama (Double Spending) Nedir ?

Çifte harcama veya double spending tüm kripto para birimlerinin önemli bir sorunudur. Bu, aynı kripto para birimlerinin birden fazla kullanılma sorunudur bu da aslında para biriminin değer kaybetmesine yol açacaktır. Böyle bir senaryo, örneğin %51 saldırısı yoluyla bir iş kanıtı kripto para biriminde ortaya çıkabilir. Kripto paralarda çift harcama ne demek merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz.

Kripto Paralarda Çift Harcama

Double Spend Nasıl Çalışır?

Çifte harcamada, aynı jeton birimleri iki kez (birden çok kez) çıkarılır. Dijital birimler yalnızca bitlerden oluştuğundan ve bunlar kolayca kopyalanabildiğinden, böyle bir sahteciliğin dijital alanda gerçekleştirilmesi temelde çok kolaydır.            

Bu nedenle bir saldırgan, ilgili sistem herhangi bir koruyucu mekanizma sağlamıyorsa, bir jetonu farklı taraflara birkaç kez gönderebilir. Kripto paralarda çift harcama bu nedenle aslında tehlikeli bir sorundur.

Çifte Harcama Ne Kadar Tehlikeli?

Çifte harcama tüm kripto para birimleri için temel bir tehlikedir. Bir kripto para birimi bu sorunu çözemezse, devalüasyon ve sisteme olan güven kaybı meydana gelecektir.

Çifte Harcama Nasıl Önlenir?

Bitcoin gibi kripto para birimleri çifte harcama sorununu, süreçleri kriptografik algoritmalara dayanan halka açık, merkezi olmayan bir blok zinciri kullanarak çözmektedir.

Bitcoin blok zincirinde, her bloğun tüm ağ tarafından doğrulanması gerektiğinden, veriler basitçe çoğaltılamaz. Bu, iş ispatı mutabakat mekanizması aracılığıyla yapılır.

Çı̇fte Harcama Saldırısı Rı̇skı̇ Altında Mısınız?

Bu hilekarlık genelde sistemin açıklarından faydalanarak yürülmektedir. Bu sebeple sistemlerin çoğunda işlem sonuçlanana kadar başka hiçbir işlem yapamazsınız.

Kripto Paralarda Çift Harcama Nasıl Yapılır?

Temel olarak, bir Bitcoin çifte harcaması, kötü niyetli bir aktörün bir işlemin kopyasını göndererek kopyanın meşru görünmesini sağlarken orijinali saklaması veya ilk işlemi tamamen silmesinden oluşur. Bu Bitcoin veya herhangi bir dijital para birimi için mümkün ve tehlikelidir çünkü dijital bilgiler daha kolay kopyalanabilir. Suçluların Bitcoin’i iki kez harcamaya çalışmasının birkaç farklı yolu vardır.

Aynı Bitcoin Miktarını Eş Zamanlı Olarak İki Kez (veya Daha Fazla) Göndermek

Bu durumda, bir saldırgan aynı bitcoini aynı anda iki (veya daha fazla) farklı adrese gönderecektir. Bu tür bir saldırı, Bitcoin ağının, işlemlerin ağa gönderildiği ve blok zincirine eklenmek üzere madenciler tarafından onaylanmak ve doğrulanmak üzere sıraya alındığı 10 dakikalık yavaş blok süresinden faydalanmaya çalışır. Hırsızlar, blok zincirine gizlice fazladan bir işlem ekleyerek, orijinal bitcoin miktarının halihazırda harcanmadığı yanılsamasını yaratabilir ya da mevcut blok zincirini manipüle edebilir ve gelecekte istenen çifte harcamayı desteklemek için sahte işlem geçmişlerine sahip blokları zahmetli bir şekilde yeniden çıkarabilir.

Bu nedenle kripto para birimi ticaretinde güvenli platformları tercih etmeniz her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili