Perdeler Kaç Derecede Yıkanır ? Perdeler Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanır
 1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Perdeler Kaç Derecede Yıkanır ? Perdeler Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanır

0

Perdeler Kaç Derecede Yıkanır ?

Evi güzel yapan ve güzel görünmesini sağlayan detaylardan birisi de perdelerdir. Bir perde evin tüm havasını değiştirir ve ev çok kötü iken en güzel ev bile yapabilir. Fakat perdeleri yıkarken bazı noktalara da çok dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela perdeler kaç derece de yıkanır ? perdeler hangi programda ve kaç devirde yıkanır ? gibi.

Perdeler Kaç Derecede Yıkanır

Eğer evinizde bulunan perdeleri doğru bir şekilde yıkarsanız o zaman bembeyaz perdelere sahip olursunuz. İşte perde yıkamada dikkat edilmesi gereken nokta program ve suyun sıcaklığı yer alıyor. Çünkü her perdenin kumaşı farklıdır ve buna göre makine de yıkanması gerekiyor. Mesela perde çeşitlerinde en zor yıkananlar arasında stor perdeler yer alıyor. Çünkü stor perdelerin içerisin de bazı metaller olduğundan çamaşır makinesine atılmaz elde yıkanması gerek. Genel olarak temizliği aşırı derece de seven kadınlarımız perde çeşitlerinde en çok tercih ettikleri açık renklerde olan tül perdeler oluyor. Çünkü tül perdelerin temizliği kolaydır ve hijyen bakımından da bu perde çeşidi önerilmektedir. Bazı perdelerin kumaşları çok hassastır ve bu yüzden hangi programda ve kaç derece de yıkanması gerektiği de o derece önemlidir.

 • Perdelerinizi asarken herhangi bir ütüleme sorunu olmasını istemiyorsanız o zaman devir programını doğru yapmanız gerekiyor.
 • Perdelerinizi yıkacağınız zaman kaç derece de yıkanması gerektiğine dikkat ediniz.

PERDELER HANGİ DERECEDE HANGİ PROGRAMDA YIKANIR ?

 • Perdeler , her zaman düzenli aralıklar da temizlenmesi gereken en önemli şeylerden birisidir. sizler çamaşır makinesine atacağınız zaman program olarak en hassas programda yıkamanız gerekiyor.
 • Perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkacaklar varsa o zaman ve makinenizde perde ayarı varsa o ayarı seçmeniz daha doğru seçim olacaktır.
 • Çamaşır makinenizde perde ayarı , elde yıkama veya hassas program gibi seçenekler yoksa o zaman sentetik programı seçebilirsiniz.
 • Şimdi program ayarlaması yaptığımız zaman sıra geldi en önemli konuya. Perdelerimizin kırışmaması ve yıpranmaması için 30 derece sıcaklık ile 400 devire ayarlamamız gerekiyor.
 • Bazı perdelerin evet kumaşı farklı ama ne olursa olsun maksimum derece 30 olması gerek. Çok fazla kirli ise o zaman 40 derece yapabilirsiniz. Kesinlikle daha yüksek dereceler de yıkama yapmayın. Yüksek ısılar da yıkama yaparsanız perdeleriniz de bulunan ipler sökülür ve rengi değişebilir.
Perdeler hangi programda yıkanır
 • Perdelerinizi çamaşır makinesinde değil de elde yıkacaksanız o zaman banyonuzda küvet varsa onu kullanabilirsiniz. Küvette yıkama yapacağınız zaman küvetinizi çok fazla sıcak su ile doldurmayın. Çünkü çok su koyarsanız perdeleriniz hemen yıpranır.
 • En son olarak çamaşır makinesinde yıkadığınız perdelerinizi program bittiği zaman hemen çıkartıp asarsanız daha iyi olur. Bu şekilde perdeler kırışmaz ve ütüye bile gerek kalmadan odanıza perdenizi kuruyunca asabilirsiniz.
Perdeler çamaşır makinesinde hangi programda yıkanır

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir