IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2024
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2024

Android cep telefonunuz, iPhone’unuz veya tabletiniz IMEI numarası ile benzersiz bir şekilde tanımlanabilir. Mobil cihazın kaybolması veya çalınması durumunda, bu numara dizisinin el altında olması önemlidir. IMEI’yi nasıl bulacağınızı gösteriyoruz.

IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır

IMEI bir kısaltmadır. Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimliği anlamına gelir. Bu 15 haneli numara, cihaz üreticisi tarafından atanır ve mobil modeme sahip cihazları benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılır. Her IMEI teorik olarak benzersizdir ve bilgisayar donanımının MAC adresi ile karşılaştırılabilir – mobil cihazınızın benzersiz parmak izi anlamına gelir. İmei numarası öğrenme bu nedenle kimi zaman çok önemlidir.

İMEİ’nin Anlamı?

Elbette, cep telefonunuzun IMEI numarasının arkasında belirli bir anlam vardır. Sayı dizisi üç sayı bloğuna bölünmüştür.

  • İlk sekiz basamak Tip Tahsis Kodunu (TAC) içerir. İlk iki rakam akreditasyon kurumunu gösterir. Sonraki altı hane onay koduna karşılık gelir.
  • 9 ila 14 arasındaki sayılar mobil cihazın seri numarasını temsil eder.
  • Son sayı bir kontrol rakamıdır.
  • IMEI numaranızın sonunda iki hane daha varsa, bunlar cihaz üreticisi tarafından oluşturulan ve yüklü yazılım sürümü hakkında bilgi veren numaralardır.

Çift SIM’li Cep Telefonlarının IMEI Numarası Nedir?

Çift SIM’li cep telefonları özel bir özelliktir. Bu cihazların iki IMEI numarası vardır. Türüne bağlı olarak, numaralar bazen aynıdır. Çift SIM bekleme moduna sahip cep telefonları şu anda yaygındır. Bunların iki SIM yuvası olmasına rağmen, yalnızca bir verici ve alıcı ünitesi vardır. Bu durumda, IMEI numaralarının ilk sekiz rakamı (TAC) aynıdır. İki vericisi olan çift SIM’li akıllı telefonların tamamen farklı iki IMEI numarası vardır. İmei numarası sorgulama bu telefonlarda biraz daha uğraştırıcı olabilir.

İMEİ Numaranızı Saklayın

Her durumda, akıllı telefonunuz hala elinizdeyken IMEI numarasını yazmalısınız. En iyisi bu numarayı cüzdanınızda saklamaktır. Acil bir durumda hazırlıklı olmak için akıllı telefonunuzun IMEI numarasını bir kağıda yazın ve cüzdanınızda saklayın.

Çalınan Bir Cep Telefonunu IMEI Numarası İle Kilitleme

Her cep telefonu, cep telefonu şebekesine bağlandığında IMEI numarasını iletir, böylece benzersiz bir şekilde tanımlanabilir. Cep telefonunuz kaybolur veya çalınırsa, IMEI’nin cep telefonu sağlayıcınız tarafından engellenmesini sağlayabilir ve böylece ağa erişimi engelleyebilirsiniz.

Numara Ekipman Kimlik Kaydı’nda (EIR) kara listeye alınacaktır. Mobil ağa arama yapıldığında, IMEI listeye göre kontrol edilir ve bir eşleşme varsa, ağ erişiminin engellenmesi beklenir. Ne yazık ki bu sadece bir teori. Tüm mobil operatörler bu hizmeti desteklememektedir. Ayrıca, IMEI numaraları sahteciliğe karşı dayanıklı değildir. IMEI’yi değiştirmek için özel programlar kullanılabilir.

İMEİ Numarası Sorgulama

IMEI’yi bulmanın birkaç yolu vardır. En kolayı akıllı telefonun kutusuna bakmaktır. Genellikle cihaz hakkında bilgi içeren bir etiket vardır – IMEI bilgisi de bu etikette bulunabilir. Akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ambalajını yanlış yere koyduysanız veya attıysanız, cihazın pilinin altına veya üstüne bakmak da yardımcı olabilir. Burada genellikle IMEI numarasını içeren bir etiket bulacaksınız. Ancak artık değiştirilebilir bataryalı akıllı telefon sayısı çok az olduğu için IMEI’yi bu şekilde bulmak çoğu kullanıcı için bir seçenek olmaktan çıkmıştır.

IMEI numarasını öğrenmenin başka yollarının da olması iyi bir şey – örneğin USSD kodunu kullanarak. IMEI numarası, ister Android ister iPhone olsun, tüm GSM cihazları için *#06# kombinasyonu ile öğrenilebilir. Bunu yapmak için, tuş takımına GSM kodunu girin ve IMEI numaranız görüntülenecektir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir