Kripto Paralarda Balina Nedir ve Piyasayı Nasıl Etkilerler ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kripto Paralarda Balina Nedir ve Piyasayı Nasıl Etkilerler ?

Kripto paralarda balina nedir ? sorusu şüphesiz kripto paralar hakkında en çok sorulan sorulardan biri konumunda. Ekim ve Kasım 2021 arasında, kripto para birimi Shiba Inu (SHIB) 20 milyar ABD dolarının üzerinde bir piyasa değerine ulaşarak bir yükselişe tanık oldu. Araştırmacılar, bu artışa en önemli katkıda bulunanlardan birinin “balinalar” olduğunu tespit etti. Raporlarına göre, bu balinalar tokenların %70,52’sini kontrol ederken, içlerinden biri %40’ın üzerinde bir orana sahipti. Ekim ayının son haftasında balinalar yatırımlarından yaklaşık %800 oranında getiri elde etti.

Kripto Paralarda Balina Nedir ve Piyasayı Nasıl Etkilerler

Özellikle Bitcoin ile ilgileniyorsanız balina terimini şimdiye kadar defalarca duyduğunuza eminiz. 2017 yılında tek bir Bitcoin balinası, fiyatın token başına 20.000 ABD doları gibi rekor bir seviyeye yükselmesine neden oldu. Buna ek olarak, Ekim 2020’de bir kullanıcı 1,1 milyar ABD dolarının üzerinde kripto para taşıyarak bugüne kadarki en büyük Bitcoin işlemlerinden birini gerçekleştirdi. Bu örnekler çok sıra dışı olmasa da, ilginç olan bu işlemlerin son haftalarda daha sık gerçekleşiyor olması.

Balinalar kendileri için kâr sağlarken diğer yatırımcıların kripto para alım satımlarını da etkiliyor. Bu nedenle bu balinaların neler yaptığını takip etmek önemlidir. Peki tam olarak kripto parada balina ne demek ve kripto parada balina nasıl anlaşılır merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz.

Ama Önce, Balinalar Tam Olarak Nedir?

Balinalar, belirli bir kripto paranın önemli miktarda tokenını elinde bulunduran bireyler, kurumlar ve borsalar gibi varlıklardır. Örneğin Bitcoin söz konusu olduğunda balina, 1.000 ya da daha fazla Bitcoin tutan bir hesaptır. Şimdiye kadar popüler olmuş ve tanınan balinalara bazı ekonomi kurum ve kuruluşları verilebilir. Satoshi Nakomoto (Bitcoin mucidi) bilinen diğer balinalardandır.

Balinalar Kripto Para Birimini Nasıl Manipüle Ediyor? Kripto Parada Balina Nasıl Anlaşılır?

Şubat 2021’de kripto para birimi Ether’in değeri, kripto borsası Kraken’de bir dakika içinde 1.628 ABD Dolarından 700 ABD Dolarına düştü. Çeşitli faktörler buna katkıda bulunmuş olsa da, Kraken CEO’su Jesse Powell, “hayat birikimlerini boşaltmaya karar veren” ve böylece düşüşe neden olan tek bir balina olduğunu düşündü. Balinalar çok fazla kripto para birimine sahip olduklarından, hareketleri token değerini muazzam şekillerde manipüle edebilir. Ayrıca, daha fazla fonları olduğu için daha fazla oy gücüne sahiptirler.

Balinaların kripto para birimini manipüle etmesinin büyük ölçüde tek yolu vardır.

Bir “Satış Duvarı” Etkisi Yaratabilirler

Bazen bir balina, elinde tuttuğu tokenların çoğunu bir kerede satmak ister. Fiyatı diğer token sahiplerine göre daha ekonomik tutarlar. Bunu, insanların paniğe kapıldığı ve tokenlarını daha ucuz bir fiyata satmaya başladığı zincirleme bir reaksiyon izler. Bu sayede balinalar daha düşük fiyata daha fazla coin satın alabilir ve böylece daha fazla güç elde edebilir.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir