Facebook’ta Çok Beğenilen Çeyizlik Hurç Modelleri Ve Örnekleri
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Facebook’ta Çok Beğenilen Çeyizlik Hurç Modelleri Ve Örnekleri

0

Bir genç kızın çeyizi hazırlanacağı zaman bu hem çok heyecanlı hem de baya bir telaşlı bir şekilde geçer. Hatta bu telaş yüzünden unutulan şeyler de epey bir olur. Çeyizlik için yapılan alışverişler olsun veya el emeği ile yapılan danteller , havlu kenarları , yazma kenarları gibi birçok model akrabalara ve yakın olan komşulara sergilenmeye başlar. Düğün öncesi isteme zamanında ev yerleştirme olacağı zamanlar da ise yapılan bu ürünlerin hepsi bir hurcun içerisine konulup daha sonra gidilecek olan evde özenle çıkarılır.

Çeyiz biliyorsunuz ki günümüzde en önemli geleneklerden birisidir. Neredeyse evlenen genç kızlarımızın ufak tefekte olsa çeyiz eşyaları vardır. Bu yüzden çeyizlik için hurcun önemi çok fazladır bu konuda. Çeyizlik için tercih edilen bu hurç modellerini sizler ister kendi el emeğiniz ile yapın isterseniz de dışarından hazır olarak temin edin. Hurçların da aynı diğer modeller gibi farklı çeşitleri vardır bunlar ; satenden yapılanlar , boncuk işlemeli olarak , dantel işlemeli ve kapitoneden yapılan modeller gibi.

Eğer ben dışarıdan almayacağım evde kendi el emeğim ile yapacağım diyorsanız o zaman kapitoneden yapılan hurç dikimini sizlere kısaca anlatalım ;

KAPİTONEDEN HURÇ YAPIMI

Kapitone hurç yapacağınız zaman bu modelde 3 tane farklı parça kullanılıyor. Kullanılan parçalar arasında en uzunu 25×60 cm ince parçasının ölçümü 13×64 cm en küçük olanın ise 6×25 cm olmaktadır.

Hem kalın hem de ince olan parçamızı ilk önce T şeklinde olarak yerleştirelim ve daha sonra Üst kısım dışında kalan parçaların hepsini elimizle veya makine varsa onunla dikelim.

Hurcumuz üstten açılacağından dolayı üst kısma fermuar için bir kısım dikelim. Fermuarı eğer arkadan ve önden dikerseniz sağlamlık açısından ve görünüş olarak daha iyi olacaktır. Fermuar işlemi de tamamlandıktan sonra kapak kısmını ve biyesini dikmesine başlayalım.

Hurcunuzu dikim bittikten sonra istediğiniz tarzda hayal gücünüze göre süslemeler yapabilirsiniz. İsteyenler kurdelelerle süslemeler yapabilir isteyenler de boncuklarla burada karar sizlerin.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir