Youtuber Nasıl Olunur ? Nasıl Para Kazanılır ? 2024
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Youtuber Nasıl Olunur ? Nasıl Para Kazanılır ? 2024

Sosyal ağlar hızla gelişiyor ve medya kullanımı da hızla değişiyor. Özellikle videolar büyük popülerlik kazanıyor. Youtuber’lar bu yeni video hareketinin yıldızlarıdır. Genellikle video platformu YouTube’da düzenli olarak çeşitli konularda videolar yayınladıkları bir kanal işletirler. Şu anda, sizi bir youtuber mesleği için nitelendiren belirli bir eğitim kursu yoktur. Youtuber olmak biraz da iradenize bağlıdır.

Youtuber Nasıl Olunur

Bununla birlikte, medya ve iletişim veya film ve televizyon alanında bir derece tamamlamanız önerilir. Bu akademik eğitim sayesinde, örneğin medya prodüksiyonu alanında uzmanlık bilgisi edineceksiniz. Ayrıca, boş zamanlarınızda film çekmeye başlayarak ve çeşitli video ve fotoğraf düzenleme programlarıyla çalışarak kendiniz de birçok beceri edinebilirsiniz. Peki sıfırdan youtuber olmak için bilmeniz gereken diğer detaylar nelerdir?

Youtuber Olmak İçin Gerekenler

  • İnternete hızlı erişim
  • Video ve resim düzenleme yazılımları ile çalışmaktan keyif almak
  • Kamera, mikrofon ve düzenleme yazılımı
  • Yüksek derecede inisiyatif ve öğrenme isteği
  • Dayanıklılık ve bağlılık
  • Sosyal medya deneyimi

Video Fikirlerinin Geliştirilmesi Ve Çekimin Planlanması

Bir video çekmeden önce, içerik için farklı konular düşünün. Genellikle son kliplerinizin altındaki yorumlar size yardımcı olacaktır. İzleyicilerinizin ne görmek istediğini öğrenmenin bir başka yolu da diğer sosyal medya platformlarında anketler düzenlemektir. Birkaç öneri topladıktan sonra çekimi planlıyorsunuz. Bu, örneğin uygun bir yer ve arka plan seçmeyi içerir. Ayrıca dekorları düzenliyor, pilleri şarj ediyor ve hafıza kartlarını boşaltıyorsunuz. Örneğin bir “sorular ve cevaplar” videosu çekmek istiyorsanız, önceden ilgili yorumları ararsınız.

Kariyer Beklentileri Nelerdir?

Bir Youtuber olarak kariyer beklentileri zordur çünkü sektörleri hızlı hareket eden bir sektör olarak kabul edilir ve giriş engellerinin düşük olması nedeniyle rekabet çok yüksektir. Bir Youtuber’ın ya da genel olarak YouTube’un başarısının ne kadar süreceğini kimse bilemez. Videolarınızın kalitesi üzerinde sürekli çalışmanız ve izleyicilerinizle iletişiminizi sürdürmeniz Youtuber kariyeriniz için önemlidir. Ayrıca, YouTube’un yanı sıra, örneğin ürün satarak, üzerinde durabileceğiniz ikinci bir ayak oluşturmanız için fırsatlar vardır.

Youtube ile Nasıl Para Kazanılır?

Google AdSense ve Ads video reklamları, videolarınızın izlenmesinden önce veya izleme sırasında otomatik olarak oynatılabilir. Tıklama başına birkaç sent veya avro ödeme alırsınız. Çok fazla görüntüleme elde ederseniz, para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu reklam biçimleri influencer’lar için oldukça küçük bir rol oynamaktadır.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı bağlantıları, tabiri caizse, takipçileriniz bağlantınız sayesinde ürünü veya hizmeti satın alırsa size komisyon kazandırır. Diyelim ki bir güzellik eğitimi hazırladınız ve kullandığınız saç maşasına bağlantı verdiniz. Artık her satın alma işlemi için, satış ortaklığı programına bağlı olarak gelirin yaklaşık yüzde bir ila onunu alıyorsunuz. Ancak bu da kazançlı bir gelirden ziyade bir yan gelirdir.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili