PUK Kodu Nedir, PUK Kodu Öğrenme Nasıl Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

PUK Kodu Nedir, PUK Kodu Öğrenme Nasıl Yapılır ?

0

SIM kartın PIN kodu aktifse ve kullanıcı bunu üç kez yanlış girerse, SIM kart bloke edilir. Kullanıcı daha sonra telefonu yalnızca acil aramalar için kullanabilir. SIM kart kilidini açmak için kullanıcının PUK’u telefona girmesi gerekir. Bu kod tam olarak nedir ve akıllı telefon için ne kadar önemlidir? Puk kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır ve PUK kodu nedir?

PUK Kodu Nedir

PUK Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

PUK, “PIN Kilit Açma Anahtarı” anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir kullanıcının bireysel SIM kartıyla ilişkilendirilen, genellikle sekiz basamak uzunluğunda özel bir koddur. Çoğu telefon bir PUK kodu istese de, diğerleri bir PUC kodu da isteyebilir. PUC, PIN Kilit Açma Kodu anlamına gelen başka bir kısaltmadır. Farklı isimlere rağmen, PUK kodu PUC kodu ile tamamen aynıdır. Bir kullanıcının SIM kartında ekstra bir güvenlik katmanı olarak bir PIN numarası vardır.

PIN, kullanıcının telefonunu her açtığında girmesi gereken numaradır. PIN kodu üç kez yanlış girildikten sonra, telefon PUK kodunu isteyecektir. PUK kodu parmak izi gibidir – SIM karta özgüdür. Yabancıların kullanıcının telefonuna erişmesini engeller. Kullanıcı PUK kodunu üç kez yanlış girerse SIM kart bloke edilir. Yanlış girilirse, kullanıcının yeni bir SIM karta ihtiyacı vardır.

PUK Nasıl Temin Edilebilir?

Telefonumun pin kodunu unuttum ne yapmalıyım sorusunu kendinize sorma zamanınız gelmiş olabilir. Bir SIM kart yeni satın alınmışsa, PUK kodu genellikle sim kart kutusu ile birlikte teslim edilir. Ancak, PUK kodu kaybedilmişse kullanıcı SIM kartın basıldığı bayiyi de arayabilir. Şebeke sağlayıcısını (Turkcell, Vodafone) aramak da başka bir seçenektir. Müşteri hizmetleri öncelikle kullanıcının kimliğini teyit edecektir. Buna kullanıcının doğum tarihi ve adresinin verilmesi de dahildir. Çoğu şebeke      sağlayıcısının bir web sitesi vardır.

Kullanıcı ayrıca bilgisayar üzerinden cep telefonu hesabına giriş yapabilir ve hesap sayfasında PUK kodunu arayabilir. Bazı şebeke sağlayıcıları, kullanıcı cep telefonu numarasını, adını ve doğru doğum tarihini girerse bunu sağlar.

Turkcell operatörü için puk kodu öğrenme işlemi son derece basittir. Yalnızca sim kart numarası nasıl öğrenilir bunu bilmeniz gerekir. Turkcell operatöründe sim kart numarası öğrenmeniz için *101# kodlamasını yapmanız yeterli olacaktır. Sim kart numarasını öğrendikten sonra ise https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama sayfasına girerek sizden istenilen bilgileri sağladıktan sonra PUK kodunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PIN Ve PUK’u Doğru Şekilde Saklayın

Böyle bir dramı en başından önlemek için ne yapmalısınız? PIN ve PUK’unuz her zaman elinizin altında mı? Kaybetmeseniz daha iyi! İki kodun SIM kartınızı yetkisiz erişime karşı korumak için her zaman güvende olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle PIN kodunu akıllı telefonunuzun arkasına yapıştırmak muhtemelen en kötü fikirdir.

PIN ve PUK içeren kartı evde güvenli ve düzenli bir şekilde saklamak daha iyidir; önemli numaraları tekrar hızlı bir şekilde bulabilmeniz için makul bir şekilde saklamalısınız. O zaman PIN ve PUK’unuzu unutmanız artık sorun olmaz.

İpucu: Yeni bir SIM kartınız var ve sağlayıcınız tarafından sağlanan PIN kodunu hatırlayamıyor musunuz? Sorun değil. Bir Android cihazda, SIM PIN kodunuzu “Ayarlar”, “Güvenlik” ve “SIM kart kilidi” öğesi aracılığıyla kolayca değiştirebilirsiniz. iOS’ta “Ayarlar”, “Mobil ağ” ve “SIM PIN” bölümlerine gitmeniz gerekir. Sadece birkaç tıklama ile kişisel PIN kodunuzu oluşturmuş olursunuz. Umarız eskisi kadar çabuk unutmazsınız!

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir