Bilgi Tüneli

Telefon Sürekli Şarjda Kalırsa Ne Olur ?

Telefon Sürekli Şarjda Kalırsa Ne Olur ?

Telefonu yüzde kaça kadar şarj etmeliyiz?

Her telefonda mutlaka pillerinde hafıza özelliği yer almaktadır ve siz diyelim telefonunuzu %15 ya da %85 aralarında şarj ederseniz artık telefonunuz %15’in altını ve %85’in üstünü tanımaz hale gelir. Yani telefonunuz sadece bu aralıklarla çalışır. Bu yüzden özellikle Android telefonlarında bu şekilde şarj etme kesinlikle önerilmez.

Telefon Sürekli Şarjda Kalırsa Ne Olur

Telefon yüzde kaçta şarj edilmeli 2022

Telefonunuzun verimli olmasını ve pilinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız o zaman kesinlikle doğru şarj etmeniz gerekiyor. En verelim pil kullanımı ise %50’nin üzerinde olmaktadır. Yani hem lityum hem de iyon pilleri bu şekilde verimli kullanılır. Mümkünse pil yüzdeleriniz orta seviyelerde olmasına özen gösterin.

Orta seviyeden kastımız ise yüzde 30 ila 70 aralarında olmaktadır.

Telefon uzun süre şarjda kalırsa bir şey olur mu?

Birçok kişi telefonunu geceden şarja takar sabaha kadar dolar ve kafalar da şu soru vardır. Acaba sakıncalı mı ? Hayır. Herhangi bir zararı yoktur arkadaşlar. Çünkü akıllı olan telefonlarımız tam dolduğu zaman otomatik olarak enerjiyi keser ve telefonunuza bir şey olmaz.

Telefonun şarjı nasıl kullanılmalı?

Telefonlarınızda şarj kullanacağınız zaman şu adımları uygulayın. İlk olarak pil tasarrufunu ya da düşük güç modunu aktif hale getirin. Ekran seviyesi çok açıksa ortada tutun. Sürekli olarak bağlantılarda olmaktan kaçının. Hem bağlantı hem de konum bilgilerinizi sınırlayın. Bunları yaparsanız şarjınız daha az gider.

Telefon tamamen şarj edilmeli mi?

Hem lityum hem de iyon pili olan telefonlarda üreticiler şarja takıldığı zaman yüzde 100 olmasını önermemektedir. Çünkü pil tam dolduğu zaman performansı etkiler. Aynı zaman da pil tamamen bittiği zaman da sonrasında şarj edilmesi de önerilmemektedir. Yani burada şunu anlıyoruz piliniz ne tam ne de tam boş olacak. Her zaman ortada tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ