Nasıl Hacker Olunur ? Hacker Olmak İçin Yapmanız Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Nasıl Hacker Olunur ? Hacker Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

0

Günümüzde internette güvenlik her zamankinden daha önemli hale gelmiştir: Çünkü artık her şirketin ve neredeyse her özel kişinin kendi internet varlığı, bulutta saklanan özel fotoğrafları, e-posta gelen kutusunda hassas verileri veya sayısız önemli bilgi içeren çevrimiçi bir banka hesabı var. Tüm dünyamız artık dijital olarak ağa bağlı. Tam da bu nedenle, internette dolaşan verileri veri hırsızlığı ve manipülasyondan korumak giderek daha önemli hale geliyor.  Hacker olmak istiyorum diyorsanız bunları bilmelisiniz.

Nasıl Hacker Olunur

İyi tarafta çalışan hackerlar, özel kişileri ve şirketleri bu tür saldırılardan korumayı amaç edinmişlerdir. Bunu sağlamak için görevlerinden biri de olası güvenlik açıklarını tespit etmek ve güvenlik açıklarını ortaya çıkarmaktır. Bir bilgisayar korsanı olarak, BT güvenliği alanında bilgiye ihtiyacınız vardır ve bunu en iyi şekilde bir BT güvenliği lisans programında edinebilirsiniz. Gerekli bilgi birikimi ve yeterli iş deneyimi ile birçok kapı size açıktır, çünkü bu alandaki gelecek beklentileri umut vericidir.

Nasıl Hacker Olunur? Önemli Beceriler Nelerdir?

Bir hacker olmaya karar verirseniz hangi tarafta olduğunuzu bilmeniz çok önemlidir. “İyi tarafı” seçerseniz, örneğin BT güvenlik sektöründe bir yer edinebilir ve şirketlerin saldırılardan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle, çalıştığınız kişilere karşı yüksek bir sorumluluk ve sadakat duygusu çok daha önemlidir. Sizin doğru tarafta olacağınıza güvenebilmeleri gerekir. Sıfırdan hacker olmak istiyorsanız bu nitelikler çok önemlidir.

Başarılı bir hacker olmak için farklı işletim sistemleri ve programlama dilleri konusunda bilgili olmalı, güvenlik açığı ve risk analizlerini nasıl oluşturacağınızı ve sızma testlerini nasıl yapacağınızı bilmelisiniz. Bunun için titiz olmanız, bir güvenlik açığını hemen bulamazsanız çok sabırlı olmanız ve mantıksal-analitik bir zihniyete, teknik anlayışa ve doğruluğa sahip olmanız önemlidir. Ayrıca, tüm önemli bilgiler İngilizce olarak yazıldığından ve tüm komutlar da İngilizce olarak girildiğinden, İngilizce diline çok iyi hakim olmalısınız.

Nasıl Hacker Olabilirim?

Eğer hacker olmak istiyorum diyorsanız BT güvenliği alanında eğitiminizi tamamladıktan sonra, bir hacker olarak kariyerinizin önünde hiçbir engel kalmayacak! Elbette, eğitiminiz sırasında ve hatta öncesinde kendinize çok şey öğretebilirsiniz. Dolayısıyla, boş zamanlarınızda yürüyüşe çıkmak yerine web sitelerindeki güvenlik açıklarını bulmayı tercih ederseniz, daha sonra başarılı bir hacker olma şansınız yüksektir.

Bir diplomaya alternatif olarak çoğu durumda BT alanında bir staj yapmış olmanız veya yeterli iş deneyimi gösterebilmeniz de yeterlidir, çünkü şu geçerlidir: Becerileriniz burada bir unvandan daha önemlidir!

İleri Eğitim ve Uzmanlıklar

Daha yükseği hedeflemek ve dünyaya güvenlik açıklarını bulma ve makineleri hackleme konusunda ne kadar iyi olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, profesyonel olarak ilerlemenize ve niteliklerinizi desteklemenize yardımcı olabilecek çeşitli sertifikalar alabilirsiniz. Güvenlik mimarı veya güvenlik sistemleri mühendisi olmak için eğitim alabilir, risk yönetimi veya ağ güvenliği konusunda uzmanlaşabilir veya belirli üreticilere (Cisco, Checkpoint) ve uygulama alanlarına (web uygulamaları, güvenlik duvarları) odaklanarak çalışabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir