Kuru Kayısı Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır ?

0

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır ?

Kayısı biliyorsunuz ki en sağlıklı meyvelerden birisidir ve özellikle sindirim sistemi için birebir olmaktadır. Bunların yanı sıra sürekli olarak tüketilen ve insanlar tarafından sıkça tercih edilen kuru kayısının diğer faydaları ise metabolizmayı hızlandırır ve vücut direncini ortada tutar. Fakat kuru kayısı kurutularak tüketildiği zaman da baya faydalı hale geliyor. Bunun için de mevsiminde tüketemediğiniz zamanlar da yıl içerisinde kuru kayısıyı tüketebilirsiniz. Bunu da yapmak için kuru kayısınızı çok iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekiyor.

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır

Burada birkaç noktaya çok dikkat etmelisiniz ve sizlere vereceğimiz bilgiler sayesinde kuru kayısılarınızı çok iyi bir şekilde bozulmadan saklayabileceğiniz. Çünkü bozulan kayısılar sağlığımızı ciddi anlamda olumsuz yönde etkiler ve bu yüzden saklama koşullarına dikkat etmemiz gerekiyor. O zaman maddeler halinde kuru kayısıyı nasıl saklarız bakalım.

Kuru Kayısı Saklama Yöntemleri

1-)Buzdolabında Saklama

Kuru kayısılarınızı çok iyi bir şekilde saklayabileceğiniz yer buzdolabıdır. Fakat buzdolabında saklama yaparken de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kuru kayısılar buzdolabında soğuktan dolayı nemlenmeler olur ve nemlenme olduğundan kısa sürede bozulmalar meydana gelir. Bu yüzden buzdolabında saklamak için kuru kayısılarınızı kağıt havluya sarabilirsiniz. Kağıt havlu yerine de isteyenler kağıt parçası da kullanabilir.

Ama ne olursa olsun gazete kağıtlarını kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu sağlık açısından da çok zararlı olmaktadır. Diğer yöntem ise kuru kayısılarınızı cam bir kavanoza veya buzdolabı poşetine koyarak ağzını da sımsıkı bağlayıp o şekilde muhafaza edebilirsiniz.

2-)Buzlukta Saklama

Kuru kayısıları saklamanın bir diğer yolu ise buzlukta saklama yöntemidir. İlk olarak arkadaşlar kayısılarınızın gerçekten kuru olduğundan çok emin olmanız gerekiyor. Sonra kuru kayısıların bir miktarını saklama kabına veya kağıt havluya sarın. Burada önemli nokta kayısılarınız birbirlerine değmeyecek şekilde tepsiye dizin ve o şekilde buzluğa atın. Bu zaman içerisinde donmasını bekleyin. Bu şekilde de saklama yapabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili