Biyometrik Fotoğraf Nedir ? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar ?
 1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Biyometrik Fotoğraf Nedir ? Kuralları, Ne Kadar Sürede Çıkar ?

0

Biyometrik Fotoğraf Nedir ?

Biyometrik fotoğraf hepinizin de bildiği üzere birçok yer de kullanılması zorunlu olan şeydir ve özellikle yeni kimlik kartı başvurusu yapılacağı zaman biyometrik fotoğraf tercih ediliyor. Bunların yanı sıra sadece yeni kimlik kartı için değil aile cüzdanı , ehliyet ya da birçok kurum da zorunlu olarak istenmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Nedir

Yani bahsi geçen her kurum da biyometrik fotoğraf zorunlu olmaktadır. Şimdi bu fotoğrafların hem belirli bir özellikleri vardır hem de talep edilmesinin birçok sebebi bulunuyor. Bazı kurumlar bu fotoğrafları istiyor ve biyometrik fotoğraf vermek isteyenler de bunun ne olduğunu , fiyatı ne kadar ? gibi soruları hemen araştırmaya başlıyorlar. Bizde bu konular hakkında netten araştırmalar yaptık ve tüm detayları bir araya toplayıp sizlerle paylaştık.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki biyometrik fotoğraf arkadaşlar belirli bir özellikleri bulunan fotoğraf türü olarak bilinir. Genel olarak nüfus cüzdanı , ehliyet , pasaport gibi bazı kurumlara başvuru yapacağınız zaman o yerin sizden istemiş olduğu fotoğraflardan birisidir.

Aynı zaman da biyometrik fotoğrafınızın en son 6 ay zaman zarfı içerisinde çekilmesi de son derece önemlidir. Yani 6 ay geçtiği zaman başka bir kuruma aynı fotoğrafı vermeniz uygun olmuyor.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik fotoğrafla ilgili sorunlar en önemli konulardan birisi de fotoğraf ne kadar sürede çıkar ? Çekilmiş olduğunuz yer de fotoğrafçının iş yoğunluğuna göre bu süre 10 dakika da olabilir veya 2 saat de olabilir.

Biyometrik Fotoğraf Kuralları

 • Başörtülü fotoğraf çekileceğiniz zaman yüz çene ucundan alına kadar görünmesi gerekiyor ve yüzünüz de gölgeler olmamalıdır.
 • Fonda gölge olmamalıdır.
 • Boyu 50 mm – 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.
 • Kontrast çok iyi ayarlanması gerekiyor.
 • Ayrıntılılar hem keskin hem de net olması gerek.
 • Gözleriniz açık olmalı ve net görünmelidir.
 • Saçlarınız hiçbir şekilde gözlerinizi kapatmamalı ve fotoğraf çekileceği zaman direkt olarak kameraya bakmalısınız.
 • Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir