Kışlık Kabak Nasıl Kurutulur ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kışlık Kabak Nasıl Kurutulur ?

0

Kışlık Kabak Nasıl Kurutulur ?

Yaz ayında en çok tüketilen ve sevilen sebzelerden birisi de kabak oluyor. Kabak aynı zaman da birden fazla yemeğe malzeme olarak kullanılıyor ve kışın kabak bulunmadığından dolayı kadınlarımızın çoğu yazın kabakları alıp doğru yöntemler kullanarak kurutuyorlar ve daha sonra kış aylarında daha rahat bir şekilde tüketiyorlar. Şimdi bu makalemizde kabak nasıl kurutulur ? onu inceleyeceğiz. Gerekli olan malzemelerimiz pamuklu ip , iğne , sebze soyacağı , bıçak ve bez torba olmaktadır.

Kışlık Kabak Nasıl Kurutulur

1-)Kabak Dolması Yöntemi

Kışın yemek olarak en çok tercih edilen kabak dolması oluyor ve sizler kabak dolması yapacaksanız o zaman kabak seçimine de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Dolmalık olarak kabak kurutacaksanız o zaman kabakların iri olması çok önemlidir.

Bunun haricinde kabakların hem olgunlaşmış hem irileşmiş olması gerek. Şimdi seçmiş olduğumuz kabakları güzelce yıkayalım ve sap kısımlarını keselim. Sonra sebze soyacağı veya bıçak yardımı ile kabuklarını ince ince soyalım. Soyma işlemi de bittikten sonra dış yüzey kısmının hafiften yeşil kalması gerek bu şekilde yapın. Kabakları da soyduktan sonra ikiye kesin ve iç kısımlarını bıçak kullanarak çıkartın. Hatta isteyenler bıçakla yapmak yerine oyucu aleti kullanabilir. İçlerini de oyduktan sonra artık kabağınız pişirmek için hazır hale gelecektir. Pamuklu bir ipi bir iğneye geçirebilirsiniz.

kabak nasıl kurutulur

Bu şekilde tüm kabaklarınızı ortadan geçirmeye başlayın ve kabaklarınızı hem güneşli hem de rüzgar alan bir yere asmalısınız kuruması için. Fakat asacağınız zaman birbirlerine değmemesi burada çok önemlidir. Birbirine değerek kurursa o zaman kabaklar birbirlerine yapışır ve kuruduktan sonra çatlamalar meydana gelir. Pamuklu ipe geçirdikten sonra temiz bir bezin üzerine serin ve güneşli alanda kurutabilirsiniz.

2-)Halka Kabak Yöntemi

Diğer kurutma yöntemlerden birisi de halka yöntemidir. Bun yöntemi yapmak için kartlaşmaya yeni başlayan kabakları seçmeniz gerekiyor. İlk olarak kabakları güzelce yıkayalım ve sap kısımlarını kesip istediğinize göre şerit veya tamamen soyma yapabilirsiniz.

Sonrasında 1 cm kadar kalınlıkta olacak şekilde kabakları keselim ve iğnemize pamuklu ipi geçirerek kesmiş olduğumuz kabakları geçirmeye başlayalım. Sonrasında hem güneşli hem de rüzgar alan bir yere asalım. Tamamen kuruduğuna emin olasıya kadar güneşte kalsın. Tam kurumayan kabaklar zamanla küflenmeye başlar ve sonrasında bozulur. Bu yüzden tamamen kuruması çok önemlidir.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir