Kırlentler Nasıl Yıkanır ? Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kırlentler Nasıl Yıkanır ? Nasıl Temizlenir ?

0

Kırlentler Nasıl Yıkanır ?

Günlük yaşantımız da evlerde sık sık kullanılan ve aynı zaman da dikkat çeken eşyalardan birisi de kırlentler oluyor. Kırlentler gün içerisinde en çok kullanılan eşyalardan birisidir ve özellikle evlerde , ofisler de ve kafelerde çok tercih edilmektedir. Evlerde tercih edilen kırlentler genel olarak bele destek olması için tercih edilirken bazı durumlarda ise şekerlemeler için bir yastık görevi olarak kullanılır.

Kırlentler Nasıl Yıkanır

Dışarıda bile gitmiş olduğunuz çoğu ortamda birçok kişi tarafından kırlentlerin kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu kadar sık kullanılan kırlentlerin bir de temizliği çok önemlidir. Sağlık açısından da önemli olan kırlentleri düzenli aralıklarla yıkamanız çok önemlidir. Şimdi kırlentleri yıkarken veya temizleme işlemi yaparken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor. Kırlentleri yıkarken neyden yapıldığı ve kullanılan malzemeler nedir bunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü çeşit olarak pamuklu , yün ve kuş tüyü gibi çeşitleri bulunmaktadır. Ama günümüzde en çok kullanılan modeli elyaf kırlentler oluyor. Şimdi kırlentlerimiz de çeşit ayrımını yaptıktan sonra yıkama yöntemlerine geçebiliriz. Yıkama yöntemi olarak ise kullanacağımız yöntemler ; çamaşır deterjanı , bulaşık deterjanı , bez ve temizleme losyonudur.

kırlent yıkama yöntemleri

1-)Elyaf Kırlent

Elinizde elyaf kırlentler varsa ilk olarak kılıflar çıkıyor mu çıkmıyor mu buna bakmanız gerekiyor. Eğer çıkıyorsa o zaman renklerine uygun olarak ayırıp o şekilde yıkayın. Şimdi kırlentlerin iç kısmı kaldı bunları da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Çünkü elyaflar üretildiği zaman genel olarak çamaşır makinesinde yıkanmak için uygun şartlarda üretiliyor. Sizler kırlentlerinizi yıkacağınız zaman ise çok fazla deterjan kullanmamaya özen gösterin. Daha sonra yıkadığınız kırlentleri ise havadar ve güneşli bir ortama sererek kurutun. Kırlentleri kabartmak istiyorsanız o zaman ellerinizin arasına alarak alkış gibi vurmanız yeterli olacaktır.

2-)Yün Kırlent

Günümüzde en çok elyaf kırlentler tercih edilse de yün kırlentler de tercih edilmektedir. Fakat elyaf kırlente göre yün kırlentlerin temizliği tabi bir hayli zor oluyor. Çünkü bu yünler çamaşır makinesinde yıkanmıyor. Bu yüzden yün kırlentlerin temizliğini elinizde yapmanız gerekiyor. Böyle olunca da yıkama işi biraz zaman alabiliyor. Bu işlem kırlente zarar vermemek için daha az deterjan kullanın ve bol su ile de yıkayıp durulayın.

3-)Temizleme Losyonu

Kırlentlerinizi temizlemenin bir diğer yolu ise temizleme losyonudur. Temiz ve yumuşak bir bez ile bunu yapmanız mümkündür. İlk olarak temiz bezinizi nemlendirin ve daha sonra 1 çorba kaşığı kadar temizleme losyonu dökün. Hazırlamış olduğunuz nemli bez ile kırlentlerinizi silin. Bu işlemi yaptıktan sonra losyon izi kalmaması için temiz bir bez ile silin.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili