Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Yok Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Yok Edilir ?

0

Ev eğer yeteri kadar havalandırılmadığı zamanlarda evlerde ister istemez rutubet kokusu oluşmaya başlar. Çünkü duvarlar su buharına ve aynı zaman da neme maruz kaldıklarından dolayı rutubet ortaya çıkar. Bu durum özellikle yaz ayında evlerde daha sık görülen etkenlerden birisidir. Meydana gelen bu rutubet kokusu her geçen gün yayılım gösterir ve zamanla daha çok yere sıçrar , daha çok koku yapmaya başlar.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Yok Edilir

Rutubet kokusu gerçekten çok rahatsız edici bir şeydir ve sağlık açısından ise etrafa mikroorganizmalar yayar ve bu yüzden ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir , kronik hastalar varsa onların daha fazla kötüleşmesine neden olur. Bu yüzden tüm bunlara baktığımız zaman evimizde eğer rutubet kokusu varsa bunu hemen çözmemiz de fayda vardır. Sizlerle paylaşmış olduğunuz yöntemlerin hepsi de etkilidir ve isterseniz sırayla başlayalım.

1-)Ortamı Havalandırın ve Sık Temizlik Yapın

Evinizde oluşan rutubet kokusunun önüne geçmek istiyorsanız o zaman günümüzde de en sık kullanılan yöntemler arasında ortamı havalandırma ile temizlik yapmak vardır. Rutubetli olan bölgeleri ilk olarak çamaşır suyu ile silin ve temizleyin daha sonra havalandırın. Bu sayede ortaya yayılan mikroorganizmalar çamaşır suyundan dolayı hızlıca ölmeye başlar. Fakat bu durumun size zarar vermemesi için işlem bittikten sonra mutlaka ortamı temiz hava ile havalandırınız.

2-)Kuru Kahve Kullanın

Evde oluşan rutubet kokusunu önlemenin diğer yöntemlerinden birisi de kuru kahve kullanımı oluyor. Hangi odanızda rutubet kokusu varsa o yere kuru kahve kullanmanızı öneriyoruz. Bu yöntemi yapmak için ise tencere ile tavalarınızı kuru kahve ile ovalayın ve bir süre bekletip bol su ile yıkayın. Bu şekilde yaptığınız zaman hiçbir şekilde rutubet oluşmaya başlamaz. Çünkü tencereler ile tavalar uzun süre bekleyince rutubet kokusu oluşmaya başlıyor.

3-)Karbonat Kullanın

En son ve en etkili yöntemlerimizden birisi de karbonat kullanımı oluyor. İlk önce hanımlar karbonatımızı bir kabın içerisine koyalım ve daha sonra rutubetli odanızın herhangi bir köşesine koyun. Bu şekilde odanızda oluşan rutubet kokusunun hemen önüne geçmiş olacaksınız. Rutubet kokan kıyafetleriniz , mutfak eşyalarınız varsa bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Fakat bu işlemi yapmadan önce kesinlikle kıyafetlerinizi ve mutfak eşyalarınızı havalandırıp güzelce yıkayın.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir