Zilliqa Coin Nedir ? ZIL Nereden Alınır ? Geleceği 2024-2025-2026
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Zilliqa Coin Nedir ? ZIL Nereden Alınır ? Geleceği 2024-2025-2026

Kripto para ağları giderek büyüyor çünkü giderek daha fazla insan Bitcoin ve benzerlerini alternatif bir yatırım ve hatta geleneksel ödeme transferlerine bir alternatif olarak kullanıyor.

Zilliqa Coin Nedir

Ancak büyüme ve artan ilgi, işlem hızlarının yavaşlaması ve işlem ücretlerinin yükselmesi anlamına geliyor. Ölçeklenebilirlik şu anda hala blok zinciri dünyasında çözülmesi gereken en büyük sorunlardan biri konumundadır.

Zilliqa, en son sharding teknolojisi sayesinde önemli ölçüde geliştirilmiş ölçeklenebilirlik vaat ediyor. Projeye ve arka plana ayrıntılı bir bakış attık ve ayrıca Zilliqa Coin’i satın almak için değerli ipuçları sağladık.

Zilliqa Coin Nedir?

Zilliqa, işlemlerin ölçeklenebilirliğini önemli ölçüde geliştirmeyi amaçlayan halka açık bir blok zinciridir. Bunu başarmak için Zilliqa, ikinci katman çözümü olarak yeni sharding teknolojisini uygulamaktadır.

Projenin geliştirilmesine Temmuz 2017’de başlandı ve beyaz kitap ile proje Ağustos 2017’de tanıtıldı. Ağın yerel belirteci ZIL’dir. ZIL Coin esas olarak ağ içindeki işlem ücretleri için bir ödeme aracı olarak kullanılır, ancak aynı zamanda akıllı sözleşmeleri yerine getirmek için de kullanılır.

Başlangıçta Zilliqa, Singapur Ulusal Üniversitesi’nde öğretin görevlisi olan Prateek Saxena tarafından  geliştirildi ve kullanıma sunuldu. Saxena, ağı geliştirmek için diğer finans ve teknoloji uzmanlarıyla bir araya geldi ve Haziran 2017’de Zilliqa Research şirketini ağın geliştirilmesine dahil etti. Dong Xinshu şirketin CEO’su oldu.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa, ölçeklenebilirlik sorununu sharding teknolojisi ile çözmeyi hedefliyor. Parçalama ile düğümler parça adı verilen gruplara ayrılır. Bunlar, blok zincirine eş zamanlı olarak kaydedilebilen işlemleri birbirine paralel olarak yürütür. Bu işlem senet sayısını ve dolayısıyla işlem oranını artırır.

Bu teknikle ağların doğrusal ancak hızlı bir şekilde yayılması mümkündür.  Zilliqa binlerce işlemi aynı anda işleyebilmektedir ve bu da daha düşük işlem ücretleri gibi bir yan etkiye sahiptir. Zilliqa Coin, ağdaki işlemler için ödeme yapmak ve akıllı sözleşmeleri doğrulamak için kullanılır.

Zilliqa’yı Özel Kılan Nedir?

Zilliqa, bütünsel olarak parçalama teknolojisine dayanan bir ağa dayandığı için yüksek işlem hacmi ve saniye başına yüksek işlem oranları sağlar. Kayıtlar blok zincirine anında eklenir, onaylar için ek süreye de gerek yoktur, bu da işlemlerin blok zincirine daha da hızlı eklenebileceği anlamına gelir.

Ağ ne kadar büyük olursa, parça sayısı ve dolayısıyla saniyede işlenebilecek işlem sayısı da o kadar artar.

Zilliqa Coin Geleceği 2024

Şimdi hızlıca tüm kripto piyasasının durumuna bir göz atalım. Enflasyon ve Fed’in para basmasının neden olduğu makroekonomik düşüş hissiyatının etkisiyle bir ayı piyasasına girmiş gibi görünüyoruz.

Dönemsel olarak şu an tüm piyasalar kötü durumda gözüküyor. Kripto para uzmanlarının geleceği tahmin etmek için dikkat ettikleri üç temel referans bulunmaktadır: Temel bilgiler, teknik analiz ve zincirleme analiz.

Her üçü de yakın bir yükselmeye işaret ediyor.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili