Sahurda Kaç Kalori Alınmalı ? Tok Tutan Yağ Yakan Gıdalar
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Sahurda Kaç Kalori Alınmalı ? Tok Tutan Yağ Yakan Gıdalar

0

Ramazan ayına çok az bir süre kaldı ve oruç artık yavaş yavaş başlayacak. Oruç nedeni ile tüm gün aç kalınacağından dolayı birçok kişi o gün içerisin de açlık hissetmemek için sahurda daha fazla yemek yemeyi tercih ediyor. Fakat böyle yapmak yerine sahurda yiyeceğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Sahurda Kaç Kalori Alınmalı

Sahurda yiyeceğiniz yiyecekler her zaman kalorisi düşük fakat tok tutma özelliği de yüksek olan yiyecekleri seçmeniz daha etkili seçenek olacaktır. Bu yüzden sahurda yiyeceğiniz yiyeceklerin kalorisi 200’ü geçmemelidir. Aynı zaman da sahurda kesinlikle yağlı yiyeceklerden kaçının.

Kaya tuzu ile yapılmış ayran

Prof. Doktor Canan Karatay’ın açıklamalarına göre arkadaşlar kaya tuzu ile yapılan doğal ayranın tok tuttuğunu ve aynı zaman da gün boyunca yaşanacak olan halsizliğe karşı da koruduğunu söylemektedir. Zaten biliyorsunuz ki ayran sağlık açısından da çok yararlı içeceklerden birisidir. İçeriğin de mineraller sayesinde bizi ayakta tutacaktır.

Prof. Dr. Karatay’ın tavsiye ettiği tok tutan ve yağ yakan yiyecekler

Canan Karatay’ın tavsiye etmiş olduğu ve tok tutan yiyecek tavsiyesini sizlerle paylaşıyoruz. Tereyağı ve 2 yumurtayı , 1 avuç olacak kadar da beyaz peyniri , 1 çay bardağı ceviz içini ve 15 tane de zeytini bunları bir sahurda tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra 1 avuç içi kadar ramazan pidesi , peynir , tereyağı , salatalık ve domates de koyarak tüketebilirsiniz.

Diğer yiyebileceğiniz gıdalar

  • 1 çay bardağına sıkılmış meyve suyu
  • 1 haşlanmış yumurta
  • Haşlanmış patates
  • Meyve için de ; Elma ve Muz’u tercih edebilirsiniz.

Not : Hem reçel hem de Bal’ı içerisin de glisemik olduğundan yemeyiniz. Aynı zaman da sahurda birçok kişi sucuk ve sosis tercih etmektedir. Bunların içerisin de yoğun miktarda baharat ve tuz olduğundan gün içerisin de daha çok susamanıza neden olabilir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir