Facebook Hesabım Çalındı: Nasıl Geri Alınır ? 2024
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Facebook Hesabım Çalındı: Nasıl Geri Alınır ? 2024

Facebook hesabınız ele geçirilirse, genellikle bunu fark etmezsiniz. Bu pratik ipucunda, bir hacker saldırısını nasıl fark edeceğinizi ve saldırıya maruz kaldığınızda ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz. Ayrıca kendinizi bir saldırıdan nasıl koruyacağınızı da açıklıyoruz.

Peki çalınan facebook hesabını geri alma konusunda yapabileceğiniz başka şeyler var mı?

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alınır

Facebook Hesabım Hacklendi: Hacker Saldırısı Nasıl Anlaşılır?

Bir Facebook hesabının ele geçirilip geçirilmediğini anlamak genellikle o kadar kolay değildir. Ancak, bir hacker saldırısına dair bazı işaretler bulabilirsiniz.

 • Hesabınızdan yapılan paylaşımlarda aniden güneş gözlüğü reklamları veya kendi göndermediğiniz yarışmaların reklamları belirirse, bu saldırıya uğradığınızın kesin bir işaretidir.
 • Ayrıca, hesabınız üzerinden mesajlar gönderildiyse veya şifre ve e-posta gibi giriş bilgileriniz değiştiyse, muhtemelen saldırıya uğramışsınızdır.
 • Etkilenmişseniz, hızlı hareket etmelisiniz. Hesabınıza hala giriş yapabiliyorsanız, bir sonraki bölümdeki adımları izleyin. Hesabınıza artık erişiminiz yoksa, başka çözümler üretmelisiniz. Facebook yardım merkezinden yardım talep edebilirsiniz. Facebook hesabım çalındı probleminize çözüm üreteceklerdir.

Facebook Hesabına Giriş Hala Mümkün: Bu Şekilde Devam Edebilirsiniz

Hacklendiyseniz ancak hala Facebook hesabınıza girebiliyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Facebook’ta oturum açın, ayarlara gidin ve şifreyi değiştirin.
 • Facebook’ta hangi iletişim bilgilerinin saklandığını kontrol edin. Bunu yapmak için ayarları açın. Burada “Genel” ve “İletişim” altında şu anda hangi e-posta adresinin hesaba bağlı olduğunu bulacaksınız. Başkalarının cep telefonu numaralarını ve e-posta adreslerini silin.
 • Ayrıca Facebook hesabınıza hangi cihazlarla giriş yaptığınızı da kontrol edin. Bunu yapmak için ayarlardan “Güvenlik ve Oturum Açma” bölümüne gidin.
 • Burada tüm aktif oturumları göreceksiniz. Tanımadığınız bir cihaz bulursanız, üç noktaya tıklayın ve “Bu siz değil misiniz?” seçeneğini seçin ve “Güvenli hesap” seçeneğine tıklayın. Ardından bir sihirbaz, hesabınızı korumak için alabileceğiniz çeşitli önlemler konusunda size yol gösterecektir.

Facebook hesabım başkasının eline geçti problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız sonraki adımınızı iyi düşünmelisiniz.

Facebook’a Erişim Yok: Şimdi Ne Yapabilirsiniz?

Hesabınız ele geçirildikten sonra artık giriş yapamayabilirsiniz. Bu durumda, aşağıdaki şekilde devam edin:

 • Facebook’a kaydolmak için kullandığınız e-posta hesabına giriş yapın. Bu e-posta adresine şifre veya e-posta adresi değişikliği ile ilgili bir e-posta alıp almadığınızı kontrol edin.
 • Bu e-postada değişiklikleri geri alabileceğiniz bir bağlantı bulacaksınız.
 • Eğer böyle bir e-posta almadıysanız, Facebook size bir yardımcı sağlayacaktır. Orijinal erişim verilerini buraya girdiğinizde hesabınıza tekrar erişebileceksiniz. Bu adımlar işe yaramazsa Facebook destek ekibiyle iletişime geçin.
 • Tekrar giriş yapabildiğiniz anda, Facebook’taki şifrenizi hemen değiştirin.

Bilgisayar Korsanlarına Karşı Korunun: Çeşitli İpuçları

Birkaç numara ile kendinizi bir hacker saldırısından koruyabilirsiniz.

 • Şifrenizi arkadaşlarınızla veya yabancılarla paylaşmayın ve ayrıca herkese açık bilgisayarlarda oturum açtığınızda hesabınızdan çıkış yapmayı unutmayın. Daha sonra Facebook’tan da çıkış yapabilirsiniz.
 • Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlayabilirsiniz. Bu, şifreye ek olarak, örneğin cep telefonunuza gönderilen bir kodu da girmeniz gerektiği anlamına gelir.
 • Ayrıca bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bir virüs koruma programı yükleyin.

Hazırlıklı Olun

Sonunda Facebook hesabınıza tekrar giriş yapabildiğinizi varsayalım. O zaman bu deneyim size hesabınızı daha da iyi korumanız gerektiğini söylemelidir. Güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Uygulamaları Kontrol Edin

Bir sızıntı olasılığı, hesabınıza bağlı yerleşik uygulamalar aracılığıyla gerçekleşebilir. Bu bağlantıları hesap ayarlarındaki “Uygulamalar” menüsünden kontrol edebilirsiniz. Bunlardan biri tanıdık gelmiyorsa, doğrudan silebilirsiniz.

Güvenliği artırın

“Ayarlar ve Gizlilik -> Ayarlar -> Güvenlik ve Giriş” altında, hesabınızı daha iyi kontrol edebileceğiniz çeşitli ayarlar bulunmaktadır. Örneğin, hesabınıza giriş yapıldığında size mesaj gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Hesap, cep telefonunuza gönderilen bir kod ile güvence altına alınabilir – tüm bunlara 2 faktörlü kimlik doğrulama denir. Bunu kesinlikle tavsiye ediyoruz! Facebook’a yalnızca kayıtlı cihazlar üzerinden erişmek de mümkündür. Çeşitli araçlarla Facebook hesabınızı çok daha iyi koruyabilirsiniz.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir