Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur ?

0

Antep fıstığı genel olarak Akdeniz bölgesinde , yakın doğu da ve Asya bölgelerinde yetişen meyve çeşitlerinden birisidir. Fakat özellikle en çok Türkiye , ABD ve İran ülkelerinde yetişmektedir. Antep fıstığının yetiştirilme süresi gerçekten çok zordur. Hem tuzlu hem de tuzsuz olarak çeşitleri vardır. Özellikle kavrulmuş hali çok pahalı olan antep’in çiğ hali daha uygun fiyata olduğundan dolayı çiğ olarak alıp evde kendiniz kavurma yöntemlerini yaparak bu şekilde ekonomik bir hareket yapabilirsiniz.

Taze Antep Fıstığı Evde Nasıl Kavrulur

1-)Fırın ile Kavurma Yöntemi

Suda Bekletme

Antep fıstığı kuru hali çok pahalıdır ve yaş hali çok uygun fiyatlıdır. Bu yüzden yaş olan antep’i 2 veya 3 saat olacak şekilde ılık suda bekletelim ve daha sonra kırmızı kabuklarını soymaya başlayalım.

Kapalı Olan Antep Fıstıklarını Çatlatma

Kırmızı olan kabuklarını da soyduktan sonra kapalı olan antep fıstıklarını ise fıstık kıracağı ile Antep fıstığını çatlatmamız gerekiyor. Biliyorsunuz ki bazı Antep fıstıkları tamamen kapalı oluyor ve bu yüzden fıstık kıracağı yardımı ile çatlatma yapmamız gerek.

Suda Bekletme

Suda beklettik ve sonra kabuklarını soymuş olduğumuz Antep fıstığı ıslaklığını korur. Fırına atmadan önce ise ıslak olan Antep fıstıklarını 1 gün boyunca yere serip kurutma yapalım. Bu şekilde yaparsam eğer fırınla işleminin süresini de azaltmış oluruz ve daha iyi sonuçlar alırız.

Sos Hazırlama

Fırınlama işlemi yapmadan önce sos yaparak Antep fıstıklarınıza aroma verebilirsiniz. Bunu sosu yapmak için ise yarım su bardağından biraz olacak şekilde su , 2 tatlı kaşığı un , 6 tatlı kaşığı da tuz gerekli oluyor. Hem un hem su hem de tuzu iyicene karıştıralım ve tuz tamamen eridikten sonra ise sosu Antep fıstığının üzerine dökelim.

Fırınlama

Sosumuzu hazırladık ve daha sonra Antep fıstıklarının üzerine döktük. Şimdi sıra geldi fırınlamaya. Antep fıstıklarını fırına yaklaşık olarak 35 ila 40 dakika sürecek şekilde 150 derecelik fırına atmanız gerekiyor.

Fırınlanırken Kontrol Etme

Fırına atmış olduğunuz Antep fıstıklarını belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekiyor. Hatta bazen bir kaşık yardımı ile çıkarıp kontrol ederek daha sonra tekrardan fırına koyabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız hem fıstıklar birbirine yapışmaz hem de eşit bir şekilde pişmiş olur.

Pişme Kontrolü

Eğer fıstıkların hepsinin kabukları alışılagelmiş bir şekilde açılmışsa ve diğer antepler de birbirlerine yapışmıyorsa o zaman pişmiş olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir