Apk Ne Demek ? Ne İşe Yarar, Zararları, Apk Anlamı
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Apk Ne Demek ? Ne İşe Yarar, Zararları, Apk Anlamı

0

APK , genel olarak Android telefonlarında sıklıkla kullanılan ve yaygın olan uygulama çeşitlerinden birisidir. Özellikle birçok insan APK adını duymuştur fakat ne demek olduğunu , ne işe yaradığınız veya zararları var mı ? bunları merak ediyorsanız o zaman yazımızı okumaya devam edin.

Apk Ne Demek

Apk Ne Demek ?

APK genel olarak açılımı Android Package Kit demektir. Yani Android işletim sistemine özel olarak çıkan uygulamadır ve telefona kurulması gereken tüm dosyaların içinde barındığı bir pakettir. Örnek verecek olursak google play store’den bir uygulama indiremediğimiz zaman o uygulamayı netten bulup APK olarak indiriyoruz ve daha sonra telefonumuza kuruyoruz değil mi ? İşte APK tüm dosyaların içinde barınmış olduğu bir pakettir. Fakat şöyle bir şey var ki APK dosyasını telefonunuza yükleseniz bile kendiniz manuel yapmadığınız sürece otomatik yükleme yapılmaz. İndirmiş olduğunuz uygulamayı kendi elinizle kurmanız gerek.

Apk Ne İşe Yarar ?

Günümüzde en çok kullanılan telefonlar arasında Android telefonları yer almaktadır. Android işletim sisteminde Google Play yer almaktadır. Bizler de Google Play’de yer almayan veya o uygulamadan temin edemediğimiz uygulamaları dışarıdan APK olarak indirip cep telefonumuza kurmaktayız. APK’nin en büyük yararlarının başında Google Play’de temin edemediğimiz dosyaları bu şekilde temin etmektir.

apk ne işe yarar

Apk Zararları Nelerdir ?

Google Play günümüzde çok sık kullanılan uygulamalardan birisidir ve güvenlidir. Fakat APK dışarıdan indirilen bir dosya olduğundan dolayı 3.şahıs kişilerin dosyalarınıza erişme imkanı da bulunmaktadır. Android kurucuları hatta APK kurulumu yapılması zararlı olduğundan bunu engellemek için birkaç güvenlik önlemi koymuştur. Ama tabi bu koyulan önlemleri kaldırmak tamamen kullanıcının kendi isteğine bağlı bir durumdur. Eğer bu isteği kaldırırsanız APK dosyaları kurabilirsiniz.

Apk Nasıl Kurulur ?

APK kurulumuna karşın Android pek sıcak bakmamaktadır ve bu yüzden bazı güvenlik önlemi aldığını sizlere söylemiştik. Fakat ben indirmek istiyorum diyorsanız o zaman aşağıdaki maddeleri uygulayarak kurulum yapabilirsiniz.

  • İlk olarak cihazınız da ayarlar bölümüne giriş yapın
  • Güvenlik bölümüne tıklayın
  • Bilinmeyen kaynaklara izin verin
  • Böyle yaptıktan sonra APK dosyanızı güvenli bulduğunuz yerlerden indirme yapabilirsiniz
  • İndirmiş olduğunuz APK dosyası indirilenler yerine gelir ve o yerden dosyayı bularak kurulumu onaylayın. Bu şekilde APK dosyasını cihazınıza kurmuş olacaksınız.

OKURLARIMIZ BUNA DA BAKTI ;

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir