Rüyalanmak Orucu Bozar Mı ( Nihat Hatipoğlu, Cübbeli, Diyanet)
  1. Anasayfa
  2. Dini Konular

Rüyalanmak Orucu Bozar Mı ( Nihat Hatipoğlu, Cübbeli, Diyanet)

0

Malum ramazan ayına giriş yaptık ve artık her gün Allah’ın izni ile orucumuzu tutuyoruz. Fakat bazı durumlarda uyku esnasında rüya görüyoruz ve rüyalanıyoruz. Fakat uyku esnasında görmüş olduğumuz rüyalardan ötürü hiçbir şekilde orucumuz bozulmaz. Fakat rüyada gördünüz ve uyandığınız zaman eğer durum hala devam ediyorsa o zaman orucunuz bu durumda maalesef bozulur.

Rüyalanmak Orucu Bozar Mı

Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman sizin yapacağınız tek şey orucunuzu uygun bir zaman kaza etmeniz gerekiyor. Oruçlu olan kişiler rüyasında şehvet uyandıran bir şeyler gördüğünde ve uyandığı zaman o durum varsa o zaman orucu bozulur.

Böyle durumla karşılaştığınız azman hemen uykudan uyandığınız zaman gusül abdesti almanız gerekmekte ve bozulan orucunuzu da daha sonra kaza etmeniz gerekiyor. Bu konu hakkında ise Peygamber Efendimizin hadisleri de vardır.

NİHAT HATİPOĞLU:

Nihat Hatipoğlu ise bu konu hakkında rüyasında bir kişi şehvet uyandıran şeyler gördüğü zaman gerçeğe yansıdığında orucu bozulur. Bu şekilde olduğundan dolayı hemen gusül abdesti almanız ve daha sonra ilerleyen zamanlarda ise kaza etmeniz gerekmektedir.

DİYANET:

Uyku esnasında rüyalandığınız zaman eğer bu durum gerçekte yaşanıyorsa o zaman orucunuz bozulmaktadır. Uyandığınız zaman yıkanmanız gerekiyor ve orucunuza devam edebilirsiniz.

CÜBBELİ AHMET HOCA:

Rüyalanmak insanın elinde bir şey olmadığından dolayı bu hal durumu orucunuzu bozmaz. Kişi bu durum da ihtilam olur ve sabahlarsa kalktığı zaman gusül abdesti alması gerekir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili