Reçeli Koyulaştırmak İçin Ne Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Reçeli Koyulaştırmak İçin Ne Yapılır ?

0

Kahvaltılarımızın vaz geçilmezi olan reçeller birçok besinden elde edilmektedir. Reçelleri yaparken bir çok kişi sıvı kıvamda elde edebiliyor bunu koyulaştırmak zor bir durumdur. Reçel yapımı tamamlandıktan sonra fark edildiyse daha da zor bir hal almaktadır. Ancak söyleyeceğimiz yöntemlerle sizler daha iyi hale getireceksiniz.

Reçeli Koyulaştırmak İçin Ne Yapılır

Reçel Nasıl Koyulaştırılır?

Yapım aşamasında reçelin cıvık olmaması için malzemelerin oranlarının doğru oranda belirlenmesi çok önemlidir. Bir kilo meyve içerisine bir buçuk kilo şeker ilave edilmelidir. Bu oran reçelin kıvamının doğru oranda belirlenmesi için önemlidir. Sulu bir meyvenin reçeli yapılıyor ise 24 saat bir kapta bekletilmesi daha sonrasında yapılması uygun olacaktır.

Meyve 24 saat sonunda suyunu saldıktan sonra koyulaşması için içerisindeki madde açığa çıkacaktır bu da kaynama sırasında koyu olmasını sağlayacaktır. Yapım sonrasında koyu olduğunu anladığımız reçel için neler yapılmalıdır:

Kaynadığı sırada cıvık olduğunu anladığımız reçelin içerisinde bir dilim elma keserek ilave edelim, güzelce karıştıralım ve pişirelim. Reçel soğuduğunda ağdalı bir yapıda olacaktır, az miktarda limon suyu sorunu çözüme kavuşturacaktır.

Reçelimiz soğuduktan sonra cıvık bir hal almış ise, mikrodalga fırın içerisin de bir kaç dakika sıcak bir derece kaynatılır bu uygulama renginin korunmasını ve kıvamın koyulaşmasını sağlayacaktır.

Reçeli geniş, düz bir kaba koyarak güneş gören bir yere bırakalım ve bir gün sonra koyulaşma göreceksiniz.

Reçel Kıvamı İçin Öneriler

Reçeliniz çok koyu olduğu taktirde doğrudan su katmak doğru bir yöntem olmayacaktır bu tadında değişikliğe yol açacaktır. Bunun yerine bir şerbet hazırlanıp içerisine eklemek daha iyi bir yöntem olacaktır.

Reçelimizde belli nedenlerden şekerlenmeler meydana gelebilir. Reçelimiz bozulmuş demek değildir. Şekerlenen reçeli bir tencereye koyarak eriyene kadar kaynatalım ve şişesini değiştirelim. Bu şekilde tazeliği korunur ve şekerlenme ortadan kalkar.

Pişirirken reçel kıvamını az da olsa belli edecektir. Reçelimizden bir tatlı kaşığı kadar tabağa koyalım ve soğumasını bekleyelim. Reçel eğer tabak içerisinde yayılırsa cıvık olacaktır ancak konulduğu gibi duruyor ise doğru bir kıvamdadır demektir.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili