Elbiseden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Elbiseden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Elbiseden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kadınların en büyük yaşamış olduğu sorunların başında elbiselere bulaşan çamaşır suyu lekesi oluyor. Özellikle bazı durumlarda yanlışıkla kıyafetimize çamaşır suyu geliyor ve buda kıyafette ciddi anlamda leke yapıyor. Şimdi genel olarak leke çıkarıcı için en çok kullanılan yöntem çamaşır suyu oluyor. Fakat kıyafet renkli olduğu zaman çamaşır suyu ağartıcı özelliği olduğundan dolayı kıyafete leke yapıyor. Eğer elbisenize bulaşan bir çamaşır suyu lekesi varsa o zaman vereceğimiz birkaç yöntem sayesinde bu lekelerden kurtulabileceksiniz.

Elbiseden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

1-)Yama Yapmak

Elbiseye çamaşır suyu lekesi geldiği zaman bunu çıkarmak gerçekten çok zor ve bazı durumlar da ise imkansız diyebiliriz. Çamaşır suyu bulaşan yeri çıkaramasak bile o bölgeyi tamir edebiliriz. Bunun için de uygulayabileceğimiz yöntem yama yapmaktır. İlk olarak lekeli olan bölgeye elbisenizle aynı renkte olacak bir kumaş bulun ve o yere yama yapın. Bu şekilde yapacağınız işlem sayesinde elbisenizi tekrardan kullanabilirsiniz.

2-)Kumaş Boyası Kullanın

Çamaşır suyu bulaşan yeri çıkartmanın en kolay yolu kumaş boyası kullanmaktır. Fakat kumaşta eğer yırtılma ve aşınmalar yoksa o zaman bu yöntemi kullanabilirsiniz. Burada yapmanız gereken tek şey elbisenizin rengi ile kumaş boyasının rengi aynı olması gerekiyor. Uygulama yaptıktan sonra kurumasını bekleyin ve daha sonra bir kat daha geçin. İyicene kuruma olduktan sonra bir kez daha deneyin. Fakat kumaş boyasında şöyle bir sıkıntı var. Yıkamalar sonrasında akmalar yapabilir veya renk ayrımı yaşanabilir.

3-)Kesme İşlemi

Eğer yukarıda paylaşmış olduğumuz yöntemleri denediniz ve lekeleri kapatamadıysanız o zaman diğer yöntemlerden birisi de kesme işlemi oluyor. Elbisenin alt kısmında meydana gelen leke varsa o zaman lekeli olan kısmı kesin ve daha sonra kendinize bu şekilde farklı bir tasarım çıkartmış olursunuz. Fakat keseceğiniz zaman dikkatli olun. Çünkü çok kötü kesme yaparsanız o zaman kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

4-) Çamaşır Suyuna Basmak

En son çare ise yapacağımız yöntem elbisenizi alın ve direk olarak çamaşır suyuna batırın. Bu şekilde elbisenizi biraz renkli hale getirebilirsiniz yalnız. Ama kullanacağınız çamaşır suyu konsantre olmasın buna çok dikkat edin. Yoksa hem kumaşın yapısında yırtılmalar hem de incelmeler olabilir.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir