Askere Gidene Ne Denir ? Hayırlı Teskereler Ne Demek ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Askere Gidene Ne Denir ? Hayırlı Teskereler Ne Demek ?

0

Her Türk erkeğin vatani görevlerinden birisi de biliyorsunuz ki Askerlik Vazifesidir. 20 yaşına gelen her Türk erkeği 6 ay sürecek olan vatani görevini yerine getirmelidir. Şimdi bu durum da askere gidecek olan gencin morali yüksek seviye de olması için yakınları , annesi ve babası tarafından söylenen bazı sözler bulunmaktadır.

Askere Gidene Ne Denir

Bu süreç içerisin de askere gidecek olan gencin yanında olduklarını ve aynı zaman da moralini de yüksek tutmak için sözlenen sözler vardır. Bu makalemiz de ise askere gidene ne denir ve hayırlı teskereler ne demek ? bunları inceleyeceğiz.

Askere Gidene Ne Denir?

  1. Hayırlı Teskereler,
  2. Allah Kurtarsın ve Allah Kavuştursun,
  3. Vatan Millet Sana Emanet,
  4. En Büyük Asker Bizim Asker

Hayırlı Teskereler

Askere giden bir gence toplum içerisin de yakınlar , anne ve baba tarafından denen ilk sözler arasında hayırlı teskereler yer almaktadır. Biliyorsunuz ki teskere askerlik görevini tamamen tamamlamış ve arık evine döndüğü zaman o kişiye verilen bir belge olmaktadır. Hayırlı teskereler kelimesi de askere daha yeni gidecek olan kişiye hayırlı bir şekilde gidip bitirip o belgeyi almasına denir. Hatta bu kelime günümüzde çok kullanılan sözcüktür.

Allah Kurtarsın ve Allah Kavuştursun

Askere giden gence söylenen bir diğer sözlerden birisi de hem Allah kurtarsın hem de Allah kavuştursun kelimeleri oluyor. Askerlik , 6 ay fakat yine uzun bir süreç olduğundan dolayı birliğe katılmak amacı ile yola çıkan kişiye Allah kurtarsın sözü denir.

Vatan Millet Sana Emanet

Vatan millet sana emanet kelimesi ise genel olarak asker uğurlama törenlerin de söylenen sözler arasında yer alır. O genç askere gidecek ve vatan , millete sahip çıkacağından dolayı yakınları tarafından bu cümle kullanılır.

En Büyük Asker Bizim Asker

Asker uğurlama törenleri olduğu zaman askere gidecek olan genç tam gideceği vakit en büyük asker bizim asker cümlesi söylenmektedir. Bunun söylenmesinin asıl nedeni o askere gidecek olan genci gururlandırmak ve moral vermektir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir