Kabak Nasıl Soyulur ? Kabak Soymanın En Pratik Yöntemi
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kabak Nasıl Soyulur ? Kabak Soymanın En Pratik Yöntemi

0

Kabak Nasıl Soyulur ?

Türk mutfağında en çok tercih edilen ve vazgeçilmez besinleri arasında kabak yer alıyor. Özellikle yaz ayı olduğu zaman kabaklar olgunlaşmaya başlar ve her yer de kolaylıkla bulunan bir besin olmaya başlar. Sıcak günler de ise vücudumuz mineral kabına uğrar ve bu yüzden eğer kabak tüketilirse o zaman mineral alarak bu açığı da kapatmış olursunuz.

Kabak Nasıl Soyulur

Kabak sebzesi mineral bakımından en zengin olan besinlerden birisidir ve bunların yanı sıra içerisin de lifler , magnezyum , demir , potasyum ve fosfor gibi birden fazla besinler vardır. Farklı çeşitlerde tüketilen kabağın kabuklarının üzerinde hafif tüyler vardır ve iç tarafı da biraz kaygandır. Şimdi kadınlarımızın çoğu merak ettiği sorulardan birisi kabak nasıl soyulur ? sorusu oluyor. Kabak soyacağınız zaman ise bazı noktalara dikkat ederseniz çok kolay bir şekilde soyabilirsiniz. İşte sizler için bulduğumuz yöntemler ;

Kabak Soyma Yöntemleri

1-Sebze Soyacağı ile

Günümüzde en çok tercih edilen sebzeler arasında kabak geliyor ve kabağı soymak için ise en çok kullanılan yöntemler arasında sebze soyacağı yer alıyor. Birçok insan sebze soyacağı ile sadece kabak değil diğer birçok sebzeyi bu şekilde rahatlıkla soyabiliyorlar. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak kabaklarımızı güzel bir şekilde yıkayalım.

Dış yüzeyinde biliyorsunuz tüyler var ve toprak parçaları oluyor bunlardan arındırın. Güzelce yıkadıktan sonra sap kısımları keserek elinize sebze soyacağını alarak yukarıdan aşağıya doğru ilerleyin ve şerit olacak şekilde kesin. Bu şekilde soyma yaptıktan sonra en alt kısma bakın eğer orada kalan varsa o kısımları da soyun. En son olarak kabakları tekrardan yıkayın ve artı kullanıma hazır hale getirin.

2-Bıçak Yardımı ile

Yukarıdaki yöntem aslında günümüzde en çok kullanılan yöntemdir fakat evinizde sebze soyacağı yoksa o zaman bunun yerine bıçak yardımı ile de işinizi yapabilirsiniz. Bıçakla soyarken de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kabağın içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral olduğundan dolayı çok derin soymamak gerekiyor. Eğer çok derin soyarsanız o zaman besin değerini azaltmış olursunuz.

Bu yöntemi yapmak için kabakları ilk olarak güzelce yıkayın ve sap olan kısımları kesin. En alt taraftan tutup sap olan kısma doğru bıçak ile tarayıp kabuklarından ayrıştırın. Sonra kabağın alt kısmı olan sert olan yeri kesin ve sapından tutup bu işlemi alt tarafa doğru uygulayın. Bu yöntem özellikle kabak dolması yapacaksanız o zaman en uygun yöntemdir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yorum Yap