Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

0

Bilgisayarınız LAN kablosunu tanımadığı için internete bağlanamıyor musunuz? Burada neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorunu çözümünü bu makalemizde nasıl çözeceğinizi size anlatacağız.

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür

Çoğu PC ve dizüstü bilgisayar bir WLAN bağlantısı üzerinden çalıştırılır. Diğer şeylerin yanı sıra, kendinizi kablo karmaşasından kurtarmak istiyorsanız veya yönlendiriciniz çok uzaktaysa ve tüm daire boyunca bir LAN kablosu döşemek istemiyorsanız bu mantıklıdır. Ancak LAN bağlantıları çok daha güvenlidir çünkü her zaman bir bağlantı garantiniz vardır. Ancak arada sırada hemen göze çarpmayan sorunlar da ortaya çıkabilir. Bilgisayarınız LAN kablosunu tanımıyor ve nedenini merak mı ediyorsunuz? Burada bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

PC LAN Kablosunu Tanımıyor: Sorun Bu Olabilir

Temel olarak, bir LAN bağlantısının nispeten kolay bir şekilde kurulabileceği söylenebilir. Yönlendirici doğru şekilde ayarlanmışsa, bağlanmak temelde oldukça kolaydır. Bununla birlikte, görünüşte sağlam olan şeyler hatasız değildir. Örneğin, doğru bağlanmış bir LAN bağlantısına rağmen sorunlar ortaya çıkabilir. Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorunu bu sorunlardan biridir. Eğer durum buysa ve bilgisayarınız LAN kablosunu tanımıyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir.

Bilgisayarınızın LAN kablosunu tanımamasının bir nedeni de kablonuzun arızalı olması olabilir. Bu kulağa çok önemsiz geliyor, ancak kablonuzun hasarlı olup olmadığını kontrol etmek her zaman yararlıdır. Eğer bir kusur varsa, bunu düzeltebilirsiniz. İşte kopan bir kabloyu kendiniz nasıl onarabileceğinize dair bazı ipuçları.

Kablonuz hasar görmemişse, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın içini kontrol etmelisiniz.

Bunlar da neden olabilir

Diğer şeylerin yanı sıra, ağ bağdaştırıcısı devre dışı bırakılmış olabilir. Ancak, kolayca tekrar kurabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde devam edin:

 • Önce “Sistem ayarları “na gidin.
 • Ardından “Ağ ve İnternet” üzerine tıklayın.
 • Ardından “Ağ ve Paylaşım Merkezi “ni seçin.
 • Bir sonraki adımda, “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.
 • “Ethernet” üzerine sağ tıklayın ve “Etkinleştir “i seçin.

Ayrıca, bazen sürücüyü yeniden yüklemeniz de işe yarayabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • “Windows + R” tuş kombinasyonuna basarak “Çalıştır” alanını açın.
 • Şimdi aygıt yöneticisini açmak için boş alana “devmgmt.msc” yazın.
 • “Ağ bağdaştırıcıları “na gidin ve seçenekleri açmak için oka tıklayın.
 • Sürücünüzü arayın ve kaldırın.
 • Ayrıca, sahip olduğunuz modele bağlı olarak en son ağ sürücüleri için İnternet’e bakabilir ve ardından bunları PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ethernet kablosu takılı ama internet yok probleminiz muhtemelen çözülecektir.

Sonuç: Çeşitli olasılıklar vardır

Bilgisayarınız LAN kablosunu tanımıyor ve bunun nedenini bilmiyorsanız, yukarıdaki noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. İlk olarak kablodaki kusurları aramanız genellikle yardımcı olur. Kablo kopukluğunu eleyebilirseniz, ağ bağdaştırıcınızın devre dışı bırakılıp bırakılmadığına veya bir sürücü sorunu olup olmadığına bakmalısınız.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir