Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır ? Aliexpress Vergi Hesaplama – 2024
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır ? Aliexpress Vergi Hesaplama – 2024

0

Bu makalede, AliExpress’te güvenli ve hızlı bir şekilde sipariş vermek için ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız. Ayrıca önerilen mağazaların ne ile alakalı olduğunu ve AliExpress ile ilgili yorumları ve deneyimleri nasıl değerlendireceğinizi de öğreneceksiniz. Aliexpress alışveriş nasıl yapılır sorusuna en nitelikli cevabı alacaksınız. AliExpress’te alışveriş yapmak için temel kurallara uyarsanız, AliExpress’te güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır

AliExpress Hakkında

AliExpress.com, satıcıların ürünlerini sunabildiği dünyanın en büyük satış platformudur. AliExpress ağırlıklı olarak Çin’de ve Asya’nın geri kalanında kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika’ya ihracat için kullanılır. AliExpress, borsa şirketi Alibaba’nın doğrudan bir iştirakidir ve B2B Alibaba mağazasının aksine, doğrudan son müşterilere yöneliktir.

Ayrıca Alibaba Grubuna bağlı olan müzayede evi Taobao da Çin’de %70 pazar payına sahiptir. Ancak Türk müşteriler için platform neredeyse hiç kullanılamıyor ve siparişler yalnızca aracılar üzerinden verilebiliyor. Avrupa ve Türkiye için Aliexpress, Uzak Doğu’dan doğrudan sipariş vermenin en iyi yoludur. Ticaret platformu, pazarlık avcıları için gerçek bir cennettir.

Aliexpress Güvenilir Mi?

Bu soru genel bir şekilde yanıtlanamaz. Temel olarak, her satıcı ürünlerini AliExpress online mağazasında satabilir – tıpkı Ebay veya Amazon’da olduğu gibi. AliExpress.com’da faaliyet gösteren satıcılar arasında çok sayıda saygın ve güvenilir mağaza bulunmaktadır. Bununla birlikte, birkaç yüz karası dolandırıcı da vardır. Ancak, dolandırıcıların sayısı sınırlıdır. Bu makaledeki ipuçlarını ve püf noktalarını takip ederseniz, dolandırıcılarla hiçbir sorun yaşamayacak ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceksiniz.

Burada verilen bilgiler, AliExpress ile güvenli ve emniyetli bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır. Dolandırıcıları tespit etmek genellikle çok kolaydır. İstediğiniz ürün için bir perakendeci bulduktan sonra, aşağıdaki kontrol listesini yukarıdan aşağıya doğru incelemeniz yeterlidir. Aynı prosedür teorik olarak Alibaba.com ve Taobao’ya da uygulanabilir.

Aliexpress’ten Sipariş Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Akıllı telefon, tablet ve aksesuar satın almak için aşağıda listelenen mağazalar tavsiye edilir. Burada, halihazırda binlerce müşteri tarafından derecelendirilmiş saygın satıcılarla çalışıyorsunuz. Değerlendirmelere göre filtrelenen ve listelenen mağazaların tümü, çoğunlukla olumlu eleştirilere sahip güvenilir ve saygın satıcılardır. Garanti koşulları da diğer Çin çevrimiçi mağazalarınınkiyle aynıdır. Aliexpress’ten bir cep telefonu satın alırken, Aliexpress Alıcı Koruması ve Allianz Global’den bir sigorta poliçesi kapsamına da girersiniz.

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Eğer daha önce internet üzerinden başarılı bir şekilde alışveriş yaptıysanız temel olarak Aliexpress’ten alışveriş yapmak çok basittir. Beğendiğiniz ürünü sepete eklersiniz ve ödemeyi yaparak sipariş verirsiniz. Sitenin resmi olarak Türkçe dil sürümü de bulunduğu için sipariş verirken kesinlikle zorlanmayacaksınız.

Tek yapmanız gereken başarılı bir şekilde Aliexpress hesabı oluşturmak ve diğer yerli sitelerde olduğu gibi sipariş vermek.

Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress’ten bir ürün sipariş verdiğinizde tutarın %20 si gümrük vergisi, 12 TL’si gümrük sunum ücreti ve 1 TL’si ise damga pulu vergisi olarak ücretlendirilir.

Basit bir hesapla 200 TL’lik bir ürün sipariş verdiğinizde:

200 % 20 = 40 ₺

40 ₺ gümrük vergisi + 12 ₺ gümrük sunum ücreti + 1 ₺ damga pulu vergisi = 253 ₺ ödersiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir