Hgs Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım ? 2022
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Hgs Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım ? 2022

0

HGS Kaçak Geçiş Ve Ceza Sorgulama ?

Ülkemiz de biliyorsunuz ki birden fazla otoyol da HGS geçişi için ücretlendirme bulunmaktadır. Özellikle hem otoyollarda hem de köprü gibi yerler de HGS kullanmış olduğumuz yollar için farklı ücretlendirmeler yapılıp ödemekteyiz. HGS bir de artık eskisi gibi çalışmıyor ve sandığımız kadar da meşakkatli bir iş değil. Yani dur kalk yapmadan bile kameraların bulunmuş olduğu yerlerden geçerek sizden ücret kesebiliyor. Peki bunu nasıl yapıyor ?

Hgs Olmadan Geçiş Yaptım Ne Yapmalıyım

PTT’den ilk olarak HGS çıkartmasını alıyorsunuz ve daha sonra aracınızın camına yapıştırıyorsunuz. Daha sonra içerisine para atıyorsunuz. Şimdi sizler gerekli olan yerlerden geçtiğiniz zaman otomatik olarak ücret kesmiş oluyor. Fakat HGS çıkarttınız ama içerisin de bakiye yoksa o zaman plakanıza bir ceza gelmektedir. Peki , bize gelen ceza ne kadar olur ?

Hem HGS’de hem de OGS’de herhangi bir kaydınız bulunmuyorsa o zaman otoyoldan veya köprüden geçtiğiniz zaman kaçak geçiş olarak sizi görüyor ve plakanıza bir yaptırım uygulanıyor. Size yaklaşık olarak 15 gün süre veriliyor ve bu süze içerisin de kaydınızı yaptırıp ücreti ödemeniz gerekiyor.

HGS Olmadan Geçmenin Cezası Nedir ?

HGS yoksa otoyoldan veya köprüden geçtiğiniz zaman otomatik olarak plakanıza ücret kesiliyor ve size 15 gün süre verilip bu süre içerisin de abone olup veya bakiye yükleyerek ücretinizi ödemeniz gerekiyor. Eğer belirtilen zaman zarfı içerisin de bakiye yüklemez veya abone olmazsanız 5 katı ücret ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Ve Ceza Sorgulama ?

İlk olarak arkadaşlar E-devlete girmeniz gerekiyor. Eğer E-devlet şifreniz yoksa o zaman size yakın olan PTT’ye giderek şifre almanız gerekiyor.

  • E-devlete giriş yaptıktan sonra arama yerine gelin ve HGS geçiş ihlali yazın. Kayıtlı bir geçiş ihlaliniz varsa onu görebilirsiniz.
  • Aboneliğiniz bulunmuyorsa sorgulama yaptığınız zaman karşınıza hata ekranı gelecektir.
  • Aboneliğiniz varsa ve buna rağmen hata alıyorsanız o zaman Karayolları Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerek.
  • Diğer yöntemlerden birisi de buraya Tıklayarak belirtilen yere gidip kaçış geçiş ihlali sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Nasıl Yüklenir ?

HGS aboneliğiniz de yeterli bakiyeniz yoksa o zaman mutlaka bakiye yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ise 2 yol vardır. Birinci yol HGS.pttawm.com adresine gidin ve o yerden bakiye yükleyin. Ama internetten yapamıyorsanız o zaman size en yakın olan PTT merkezine giderek bakiye yükleyebilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetleri ?

HGS ile ilgili sorularınız varsa ve bilgi almak istiyorsanız o zaman 0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaraları arayarak yardım alabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI ;

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili