Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir ?

0

Bir çok insanın severek tükettiği zeytin ülkemizde bolca üretilmektedir. Geçmişte nenelerimiz, annelerimiz evlerde salamura yapardı şimdi ise marketlerdeki hazır zeytinlere yerini bıraktı ancak nenelerimiz yaptığı zeytinlerin tadını hiçbir yerde bulamıyoruz. Ancak o lezzeti yakalamak kolay değildir heleki söz konusu zeytinde oluşan acılıktır.

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir

Bir zeytin olgunlaşmamış ise acımsar. Fakat bu durum zeytinin tüketimine engel değildir ve bu acılığın giderilmesi için bir kaç çözüm noktası olabilir. Bu sayede hem kalitesi artacak hem de lezzeti artacaktır.

İçindekiler

Zeytinin Acısı Nasıl Çıkar?

1-)Su ile Zeytinin Acısını Giderme Yöntemi

Anlatacağımız bu yöntem de bol su kullanarak zeytinleri yıkıyoruz ve bu sayede acılıklarını büyük bir ölçüde azaltıyoruz. Bol su ile yıkamadan önce zeytinleri bölelim, ayrı kaplara alalım ve su içerisinde bir süre bekletelim. Suyumuzun biraz ılık olması gerekmektedir. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra bol su ile yıkayalım.

Beklerken kaplardaki suyu değiştirelim, acının çok daha kısa sürede alınmasını sağlayacaktır. Suyun içerisinde çok da uzun süre bekletilmemelidir yumuşama ve ya bozulma olabilir.

2-)Tuz Kullanarak Zeytin Acısı Çıkartma

Bir diğer yöntem ise tuzun kullanılarak acısını alacağımız yöntemdir. Bu yöntem biraz uzun sürecektir. Yaklaşık bir ay sürecektir.

Tuzumuzu belirlerken zeytin miktarına göre belirlemeliyiz. Bir kilo zeytine yarım kilo tuz gibi. Bekleme süresinde zeytinin tadına bakılmalı ve istenen tada ulaşılana kadar beklenmelidir. İstenen tada ulaşıldıktan sonra çıkarılmalıdır.

Kaya tuzu bu işlem için en uygun tuzdur. Zeytinin cinsine göre de acılığın geçmesi zaman alabilir. Bu yüzden zeytinler elle belli aralıklarda kontrol edilmelidir.

Tuz miktarı bu yöntem için çok önemlidir, miktarı ayarlarken emin olmak için çiğ yumurtadan yardım alınabilir. Tuzlu su hazırlandıktan sonra bir çiğ yumurta içerisine bırakılır, yumurta içe çökerse yetersiz demektir ancak yüzeyde kalırsa miktarı iyi demektir.

3-)Kostik Kullanımıyla Acı Çıkarılması

Çok önermediğimiz bir yöntem olsa da bazı kesimlerce kullanılan bir yöntemdir. Sodyum hidroksitin zeytin içerisine işlenmesi demektir. Kısa bir sürede kostik sayesinde acılığı giderilir ancak bu yöntem çok sık bir şekilde kullanılmamalıdır. Bu yüzden sizlere sağlığınız için 2 numaralı yöntem olan tuz ile acı çıkarma yöntemini öneriyoruz.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili