Bilgi Tüneli

Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır ?

İlk defa yoğurt mayalama deneyiminiz olacaksa o zaman sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Birçok bayan yoğurt yaptığı zaman taş gibi olmaz ve bundan yakınanlar vardır. Ama merak etmeyin sizlere şimdi vereceğimiz bazı püf noktalar sayesinde yoğurdunuz taş gibi olacaktır.

Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır

Geleneksel Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

1- Hazırlık Aşaması

Yoğurdu mayalayacağınız kapları ilk olarak yıkayın ve kurulayın. Sonra mayalama işlemin de hanımlar kesinlikle borcam , kavanozlar veya tencere bunları tercih ediniz. Borcam veya tencere de yoğurt yapıldığı zaman yenmek için biliyorsunuz ki her açıldığı zaman kaşıklanmasından ötürü formu kısa zaman içerisin de bozulur ve sulanma meydana gelir. Yani daha yoğurt tencerenin yarısına bile gelmeden sulanma olur.

Bu yüzden taş gibi bir yoğurt elde etmek istiyorsanız kavanozlarda mayalama yapınız. Çünkü her kavanozda ayrı yoğurt olup ayrı tüketilmesinden dolayı ilk günkü tazeliğinde kalacak ve taş gibi olacaktır.

2- Süt Kaynatma Aşaması

Sütü kaynatacağınız vakit derin bir tencere içerisine koyun ve kepçe ile havalandırma yaparak pişirin. Kaynama meydana geldiği zaman da orta ateşte 10 dakika kadar kaynatın ve sonra ocağın altını kapatıp sütü soğumaya bırakın.

3- Yoğurt Mayalama Sıcaklığı

Şimdi yoğurdu mayalama aşamasına geçmeden sütün sıcaklığını test etmeniz gerek. Bunu yapmak için de serçe parmağınızla ölçüm yapabilirsiniz. Serçe parmağınızı süte batırın ve içinizden 8’e kadar sayın. Eğer 9’a kadar sayamazsanız o zaman tamamdır.

Sonra maya sütü tencereye dökünüz ve güzelce karıştırın. Şimdi maya dökmüş olduğunuz sütü yoğurt olacak olan kaplara boşaltma yapabilirsiniz. Maya dökülen sütü sonra kavanozlara paylaştırın ve mayalama işlemini yapmak için kavanozların kapaklarını sımsıkı olacak şekilde kapatın.

4- Muhafaza Aşaması

Şimdi kavanozlara koymuş olduğumuz sütleri havluya sarıp muhafaza edeceğiz. Havalar soğuk ise kaloriferlerin üzerine ya da kalorifere yakın bir yere koyarak mayalama işlemini bu şekilde de yapabilirsiniz.

5- Yoğurt Mayalama Süresi

Sütün tahmini olarak mayalama süresi en az 4 saat ila 6 saat arasında olmaktadır. Taş gibi bir yoğurt istiyorsanız o zaman 6 saatin dışında kavanozlarla buzdolabına koyup 2 saat orada bekletip bu şekilde taş gibi yoğurt elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ