Yeni Bindallı Modelleri ve Fiyatları
  1. Anasayfa
  2. Moda

Yeni Bindallı Modelleri ve Fiyatları

0

Bindallı Neden Giyilir?

Kına gecesinin en önemli anlarından biri olan geline kına yakılması anında giyilen bindallı özel bir seremoni olarak kabul edilen bu törenin resmi kıyafetidir. Geline kına yakma adeti çok eskilere dayanmakta olup temel amacı gelinin yuvasına kurban olmasıdır. Bilindiği üzere geleneklerimizde kurbanlık koyuna, evlenecek kızlara ve askere giden gençlere kına yakılmaktadır.

Kurbanlık koyunların hakka kurban edildiğine inanılırken hak yoluna kurban olmaları amacı ile kına yakılmaktadır. Gelinlik kızları ise baba evinden yeni yuvalarına doğru yola çıkarken kına yakılarak uğurlanırken aslında bir daha baba evine dönmemeleri ve ömür boyu kendi yuvalarında mutlu yaşamaları temenni edilmektedir.

Kınalık Bindallı Modelleri

Kınalık bindallılar temel olarak iki farklı modele sahiptir. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni şalvarlı bindallı modelleri olarak öne çıkarken özellikle de yerli dizi olan Fatmagül’ün Suçu Ne isimli dizide Beren Saat’in canlandırdığı Fatmagül karakterinin giydiği elbiseli bindallı modelleri de ilgi görmeye başlamıştır. El işlemesi bindallılar son derece astronomik fiyatlara satıldığı için daha ziyade makine işlemeli bindallılar tercih edilmektedir.

Kiralık Bindallı Modelleri

Sadece kına gecesinde giyildikten sonra çeyiz sandıklarına kaldırılan ve bir daha asla giyilmeyen bindallılar için fazla para harcamak istemeyen kişiler satın alma yerine kiralama işlemlerini de tercih edebilmektedir. Günümüzde pek çok moda evi bindallı kiralama hizmeti sunarken bu evlenen çiftlerin de düğün masraflarını azaltmasına yardımcı olmaktadır.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir