Laptop Fan Hızı Ayarlama Programı – 2024
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Laptop Fan Hızı Ayarlama Programı – 2024

Ücretsiz Speedfan yazılımı sayesinde, Windows 10 altında fanı fazla çaba harcamadan kontrol edebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızı soğutmanın en iyi yoludur. Peki bilgisayar fan hızı ayarlama programı Speedfan konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Laptop Fan Hızı Ayarlama Programı

Fan, bilgisayarın yaz aylarında sıcaktan ölmesini engellemede belirleyici bir rol oynar. Ancak, hızla rahatsız edici bir gürültü kaynağı haline gelebilir. Yardımcı olabilecek tek şey, fanın kontrolünü kendiniz ele almaktır. Windows 10 altında PC’de yüklü fanları kontrol etmek için ek yazılıma ihtiyacınız vardır.

Windows 10 normalde varsayılan olarak BIOS veya UEFI çipinde yapılan ayarları takip eder. Burada da minimum ve maksimum hızları belirleyerek fanlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu amaç için son derece popüler Speedfan ücretsiz yazılımı ile CPU, grafik kartı, gövde ve benzeri için kurulu fanlarınızı doğrudan Windows’ta kontrol edebilirsiniz.

Bunun avantajı, fanların rahatsız edici bir gürültü kaynağı haline geldiği tam hız ayarını kolayca bulabilmeniz ve çalışma sırasında tüm ayrı fanların birbiriyle mükemmel şekilde eşleşmesi için ince ayar yapabilmenizdir.

Aşağıda, ücretsiz Speedfan yazılımı ile Windows 10 altında bireysel fanlarınızı nasıl ayarlayacağınızı ve sıcaklığa bağlı minimum ve maksimum hızları nasıl ayarlayacağınızı göstereceğiz.

Önemli: Fanlarınızı kendiniz manuel olarak ayarlarsanız ve çok yavaş ayarlarsanız, donanımınız aşırı ısınabilir ve hasar görebilir. Bu nedenle Windows bilgisayarınızın sıcaklık göstergesine her zaman dikkat etmelisiniz.

Speedfan İle Windows Kullanırken Bilgisayar Fanlarını Kontrol Etme

Başladıktan sonra Speedfan, bulunan fanlar için kısa bir donanım taramasından sonra mevcut hızları dakika başına devir (RPM) olarak ve ayrıca muhafazadaki, CPU’daki ve sabit diskler ve grafik kartları gibi donanımlardaki belirli sensörler tarafından belirlenen sıcaklığı Celcius derece cinsinden gösterir. Donanımınızın zarar görmesini önlemek için 70 derecenin altındaki sıcaklıkları hedeflemelisiniz. İdeal düşük değerler bunun çok altında, 30 ila 45 derece arasındadır. Ayarlama yaparken gözünüz daima bu sıcaklık göstergesinde olsun. Ayarlara geçmek için “Yapılandır” üzerine tıklayın.

  • Burada “Gelişmiş” bölümüne gidin ve “IT” ile başlayıp “ISA” ile biten “Çip” girişini seçin, örneğimizde “IT8620E at $A30 on ISA” gibi. Bu, anakartınızdaki fan kontrolünden sorumlu çiptir.
  • Bunun altında, daha sonra Speedfan’da hız seçimi için kullanılabilecek anahtarları “PWM 1 modu”, “PWM 2 modu”, “PWM 2 modu” vb. adlarla görebilirsiniz. Üstte “SmartGuardian” yazan bu anahtarların her biri için altta “Yazılım Kontrollü “yü seçin ve “Tamam “a tıklayın. Ayarı kalıcı olarak uygulamak için isteğe bağlı olarak “hatırla” kutusunu işaretleyebilirsiniz.
  • Ana pencerede artık yukarıda listelenen fanlardan hangisinin “Pwm1:” ila “Pwm5:” sürgülerine ait olduğunu yüzde değerleriyle deneyerek öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu “0” girerek fanı kısa süreliğine devre dışı bırakmaktır. Daha sonra fanları tek tek yavaşlatarak sessiz olmalarını sağlayabilirsiniz, ancak sıcaklık hala tolere edilebilir aralıkta kalır. Muhafaza sıcaklığı aniden artmadığından, bunu yapmak için yeterli zaman ayırmalısınız.
  • Ayarlarda ayrıca her bir sıcaklık için minimum ve maksimum değerleri belirleyebilir ve Speedfan’ın fanları otomatik olarak kontrol etmesine izin verebilirsiniz. Belirli bir sensör seçtikten sonra, sıcaklık ayarını Celcius cinsinden en yakın dereceye ayarlayabilirsiniz.
  • Fanların “Hızlar” altında yüzde minimum ve maksimum değerlere göre ayarlanması da benzer şekilde çalışır.
  • Otomatik fan kontrolünün aktif olması için ana penceredeki “Otomatik fan hızı” onay kutusunu etkinleştirmeniz gerekir.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir