Ping Nasıl Düşürülür ? İşte En İyi Ping Düşürme Yolları
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ping Nasıl Düşürülür ? İşte En İyi Ping Düşürme Yolları

0

Çevrimiçi olarak rekabetçi oyunlar oynayan herkes ping’ini azaltmak ister. Peki ping neyle ilgili ve kendi pinginizi güçlendirmek için hangi püf noktalar var? Ping nasıl düşürülür?

Ping Nasıl Düşürülür

Saniyede 100 megabit (Mbit/s) ile bir İnternet bağlantınız var ve “League of Legends”, “Counter Strike – Global Offensive” & Co. gibi oyunlarda hala kötü ping alıyor musunuz? Bu alışılmadık bir durum değil, çünkü bant genişliğinin ping ile sınırlı bir ölçüde ilgisi var.

Her şeyden önce: Hattınızı, paketleri bir sunucudan bilgisayarınıza teslim eden bir postacı olarak düşünün. Bant genişliği, sizin durumunuzda 100 Mbit/s, yalnızca hattınızın bir kerede kaç paket taşıyabileceğini söyler.

Ping veya gecikme, paketleri ne kadar hızlı teslim ettiğini milisaniye cinsinden gösterir. Tersine, ping’in sunucu ve bilgisayarın birbirinden ne kadar uzakta olduğuna bağlı olduğu anlamına gelir. Bir İstanbul sunucusunda “League of Legends” oynarsanız, ping’iniz aynı oyunu Kuzey Amerika’daki bir sunucuda oynamanızdan daha iyi olacaktır.

Çünkü o zaman haberci paketleri ileri geri taşımak için daha fazla seyahat etmelidir. Bu yüzden oyun ayarlarında her zaman Avrupa sunucularını seçtiğinizden emin olmalısınız. Hattınızın veri çıkışının ne kadar hızlı olduğunu test edebilirsiniz.

Ping’i İyileştirin: Wifi Yerine Kablo

Bilgisayarda çevrimiçi oynuyorsanız, bunu hiçbir koşulda ev WiFi ağınız üzerinden yapmak istemezsiniz. Kablolarla karşılaştırıldığında, kablosuz bağlantı parazite karşı daha hassastır ve hiçbir şey WLAN gecikmeleri yüzünden oyundaki bağlantıyı kaybetmekten daha can sıkıcı değildir. Ping süresi nasıl düşürülür merak ediyorsanız kablolu bağlantı gerçekten iyi bir seçenektir.

Mümkün olan en düşük ping için en basit seçenek, ne kadar uzun olursa olsun, bilgisayar ve modem arasında bir kablo bağlantısıdır. Kabloyu satın alırken Gigabit Ethernet kablosu olduğundan emin olun. 1.000 Mbit/s maksimum veri çıkışı sunar. Bazı kablolara yalnızca 100 Mbit/sn sığar.

Ping’i İyileştirin: Güvenlik Duvarı Ayarları

Güvenlik duvarı gerçekte ne yapar? Postacınızın bilgisayara teslim ettiği paketleri kontrol ediyor. Çok zaman almaz, ancak önlenebilir. Bazen güvenlik duvarı, tek tek paketlerin bilgisayara girmesine izin vermemeye de karar verir. Çevrimiçi oyunlarda buna “paket kaybı” denir. Bundan kaçınmak istiyorsunuz. Ping değeri nasıl düşürülür sorusunun cevaplarından biri de güvenlik duvarı ayarları olmaktadır.

Neyse ki, tüm güvenlik duvarını kapatmanız gerekmiyor. Favori oyunlarınızı ilgili güvenlik duvarının ayarlarına bir “beyaz liste” girmeniz yeterlidir. Bu, güvenlik duvarına program paketlerinin güvenli olduğunu bildiren bir listedir. Güvenlik duvarı, paketi kontrol etmeden geçmesine izin verir.

ISS Değişikliği

Eğer her şeye rağmen yine de yeterli verimi alamadığınızı düşünüyor iseniz bağlantı hızınızın yeterli olmadığını düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda internet servis sağlayıcı değişikliği güzel bir seçenek olabilir. Size daha yüksek hız sunabilecek olan daha iyi bir servis sağlayıcı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir