Instagram Lite Nedir, Nasıl İndirilir ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Instagram Lite Nedir, Nasıl İndirilir ?

0

573 KB’lık Instagram Lite, ana uygulamanın yaklaşık 32 MB’lık depolama alanının yalnızca bir kısmına ihtiyaç duyuyor. Uygulamanın ayrıca daha hızlı başlaması ve daha az veri tüketmesi çok dikkat çekiyor. Bu, uygulamayı daha az belleğe sahip eski akıllı telefonlar veya mobil internetin oldukça yavaş veya paketlerin pahalı olduğu ülkelerdeki kullanıcılar için çok uygun hale getiriyor. Peki tam olarak instagram lite nedir merak ediyor musunuz?

Instagram Lite Nedir

Bununla birlikte, Lite uygulaması, fotoğrafları filtreleme ve akışta ve Hikayelerde resim yayınlama gibi birçok önemli Instagram uygulamasını zaten entegre ediyor. Bununla birlikte, geliştiriciler hala videoları entegre etmek ve arkadaşlara doğrudan mesaj göndermek için çalışıyorlar. Instagram’a göre her iki işlev de önümüzdeki aylarda hayata geçirilecek. Ancak Instagram Lite uygulamasında da reklam gösterilip gösterilmeyeceği henüz belli değil. Şirket bu konuda sessizliğini koruyor.

Instagram vs Instagram Lite – Hangisi Daha İyi?

Bir uygulama zengin özelliklere sahip olduğunda ve çok fazla veri tükettiğinde, bu uygulamaların lite sürümünü kullanmayı deniyoruz. İster Facebook, Messenger, Twitter veya TikTok olsun. Instagram’ın bile bir Lite sürümü vardı, ancak Mayıs 2020’de durduruldu. Birçok kişiyi şaşırtacak şekilde, Instagram Lite geliştirme cephesindeki bazı işlemlerin ardından yeniden ortaya çıktı. Şimdi ise Facebook, Instagram Lite uygulamasını Hindistan’da yeniden başlatarak küresel çapta kullanıma sundu. Ana Instagram’ın en son sürümü sık sık tasarım değişiklikleri getirirken, yalnızca Lite sürümünü kullanmanız gerekip gerekmediğini sormak doğaldır. Peki Instagram uygulamasının sürümleri ile Instagram Lite uygulaması arasındaki fark nedir? instagram lite ne işe yarar bu yazıda öğreneceğiz.

Instagram’ın ana sürümü ile lite sürümü arasındaki en önemli farklardan biri boyutudur. Resmi Instagram uygulaması ortalık 30 MB boyutundadır. Instagram Lite ise sadece 573 kb’lık boyutu ile büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Eğer depolama alanınız ile alakalı tasarruf etmek istiyor iseniz resmi uygulama yerine Instagram Lite kullanarak Instagram özelinde bunu başarabilirsiniz.

Kullanılabilirlik

Instagram Lite sürümünü 2022 yılı itibariyle dilediğiniz her türlü platformda kullanabilirsiniz. Her ne kadar tasarruf etmek istenilen telefonlar için geliştirilmiş olsa da her türlü yüksek özellikli telefonda da Lite sürümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca Facebook, Facebook Lite gibi küresel olarak piyasaya sürmeden önce Hindistan pazarında Lite uygulamasını test ediyor. Beklemek istemiyorsanız, güvenilir kaynaklardan APK aracılığıyla manuel yükleyebilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Lite uygulamasının resmi uygulamadan oldukça farklı olacağını düşünüp alışkanlıklarınızı değiştirmekten korkabilirsiniz. Ancak, durum böyle değil. Instagram Lite uygulaması ana uygulama ile aynıdır. Sadece fontlar ve bazı iconlar gözünüze farklı gelebilirler. Tüm işlevler resmi uygulama ile aynı yerden kullanılabilir. En üstte Hikayeler ve Gelen Kutusu, altta ise sekmeler (Arama, Bildirimler ve Profil) yer alır.

Instagram Lite Nasıl İndirilir?

2022 yılı itibariyle Instagram Lite neredeyse bütün uygulama mağazalarında yer almaktadır. Dilerseniz Play Store dilerseniz App Store aracılığıyla kolaylıkla telefonunuza bu uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir