Bilgi Tüneli

1 Kilo Mercimekten Kaç Kişilik Çorba Çıkar ?

Mercimek çorbası yapılacağı zaman genel olarak kişi yasını göre ölçü belirlenir ve bu ölçü genellikle 1 veya 2 bardak mercimek yapıyor. Ama daha kalabalık kişilere yapacaksanız o zaman bu ölçü 6 bardağa kadar çıkmaktadır. Bizde bu yazımız da 1 kilo olan mercimekten kaç kişilik çorba çıkacağını sizlere kısaca anlatacağız.

1 Kilo Mercimekten Kaç Kişilik Çorba Çıkar

1 Kilo Mercimekten Kaç Kişilik Çorba Çıkar?

Mercimek çorbası yapacağınız zaman kesinlikle ölçüye çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak kişi sayınız 10 veya 12 arasıysa o zaman bir kepçe ölçü ile yaklaşık olarak 500 gr. Mercimek yapmanız gerekiyor. yani 1 kilo mercimekten ise bu hesaba göre baktığımız zaman 20 ila 24 kişiye çorba yapabilirsiniz demektir.

Çorba yaptığınız zaman ölçüsü kadar kıvamı da çok önemli olmaktadır. Çünkü bazı insanlar mercimek çorbasını koyu severken bazıları ise daha sulu sevmektedir. Bu yüzden kıvamına da bir o kadar dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kıvamı yapmak için ise çorbayı yaptığınız vakit blenderdan geçirdiğiniz süre çok önemlidir. Yani blenderdan eğer az geçirirseniz çorbanız koyu olurken fazla tutarsanız daha sulu olacağını söylemek isteriz. Blender kullanmıyorsanız bunun yerine içerisine ekleyeceğiniz malzemeleri küçük küçük doğrayıp bu şekilde de koyu mercimek çorbası yapabilirsiniz. Daha sonra tülbent veya tel süzgeç yardımı ile süzüp çorbanızı daha akışkan hale getirebilirsiniz.

Mercimek çorbasını yapmak için bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktaları kısaca açıklayalım ;

  • Çorba yapımına başlamadan önce mutlaka kırmızı mercimeğinizi bol su ile yıkayın. Sonra bir kabın içerisine doldurmuş olduğunuz suya mercimekleri ekleyip ayıklayın ve sonra boşaltın. Bu şekilde mercimeğimizi temizlemiş olacağız.
  • Lokantalar da genel olarak mercimek yapılacağı zaman tereyağı tercih edilmektedir. Sizde tereyağı ilave ederek ince doğramış olduğunuz soğanlar ile 1 veya 2 diş sarımsağı ekleyerek güzel bir lokanta usulü mercimek çorbası yapabilirsiniz.
  • Süzme mercimek çorbası yapacaksanız o zaman blenderdan geçirmeyiniz. Lokantada ki aşçıların yapmış olduğu bir püf nokta vardır. Bu püf nokta şudur ; Blendardan geçirmiş olduğunuz çorbayı tekrardan tel süzgeçten geçireceksiniz. Bu şekilde yaptığınız zaman çorbanın posası da dışarıya atılmış olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ